Ασημένιο η Πελενδρίτου στο Ευρωπαϊκό κολύμβησης

Νέα επιτυχία για την αθλήτρια μας

Σταθερή στο ετήσιο ραντεβού της με την επιτυχία και το βάθρο σε μια ακόμη μεγάλη διοργάνωση ήταν για άλλη μια φορά η Καρολίνα Πελενδρίτου.

Αυτή τη φορά το χρώμα του μεταλλίου ήταν ασημένιο για την Κύπρια Δις Χρυσή Παραολυμπιονίκη που τερμάτισε δεύτερη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης της I.P.C. στο Δουβλίνο, στα 100 μέτρα πρόσθιο της κατηγορίας SB12.

Η Κύπρια πρωταθλήτρια σημείωσε χρόνο 1:16:98 στον τελικό της διοργάνωσης και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στην κορυφαία φετινή κολυμβητική διοργάνωση της Ευρώπης, δύο χρόνια μετά το χάλκινο που είχε κατακτήσει στη Μαδέιρα της Πορτογαλίας στο προηγούμενο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Με τη νέα φετινή της επιτυχία η Καρολίνα Πελενδρίτου συνέχισε το μοναδικό σερί επιτυχιών στις κορυφαίες διεθνείς διοργανώσεις της Κολύμβησης που ξεκίνησε στη Μαρ ντελ Πλάτα της Αργεντινής, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης της I.P.C. το 2002 και που συνεχίζεται μέχρι σήμερα.

Σε αυτά τα δεκαέξι χρόνια στην κορυφή του Κόσμου και της Ευρώπης στο αγώνισμά της, η Κύπρια πολυπρωταθλήτρια έχει κατακτήσει συνολικά δεκαεπτά (17) μετάλλια σε Παραολυμπιακούς Αγώνες (2 χρυσά, 1 αργυρό, 1 χάλκινο), σε Παγκόσμια (7 χρυσά, 2 αργυρά) και Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα (2 χρυσά, 1 αργυρό, 1 χάλκινο), καθιστώντας την ένα από τα κορυφαία ονόματα στον κόσμο στην Παραολυμπιακή κολύμβηση και σίγουρα το μεγαλύτερο στο αγώνισμά της, το πρόσθιο.

Με δηλώσεις της, λίγο μετά τη νέα της επιτυχία για τον Κυπριακό αθλητισμό, η Καρολίνα Πελενδρίτου ευχαρίστησε τον Κυπριακό Οργανισμό Αθλητισμού για την διαρκή και πολύτιμη βοήθειά του, την Κυπριακή Παραολυμπιακή Επιτροπή, καθώς και την ΟΠΑΠ Κύπρου για την καίρια και ιδιαιτέρως βοηθητική χορηγία του.

Η Κύπρια Παραολυμπιονίκης θέλησε να ευχαριστήσει τόσο τον προπονητή της όσο και την υπόλοιπη επιστημονική ομάδα με την οποία συνεργάζεται εδώ και χρόνια για την συνδρομή και τον επαγγελματισμό τους, ανανεώνοντας το επόμενο αγωνιστικό της ραντεβού του χρόνου, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης της I.P.C. στη Μαλαισία.

Υπόλοιπα: Τελευταία Ενημέρωση