Ταλαιπώρησαν το τόπι

ΠΑΕΕΚ και Ολυμπιακός έμειναν στο 0-0

ΠΑΕΕΚ και Ολυμπιακός έμειναν στην λευκή ισοπαλία στο Μακάρειο, σε αγώνα που έγινε στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής. Ο αγώνας δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας με όλες κι όλες τις τελικές ευκαιρίες να είναι 4.

Α’ Ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να είναι η ομάδα που είχε κατοχή και μπήκε πιο δυνατά. Απ’ την άλλη η ΠΑΕΕΚ παρουσιάστηκε πολύ πιο προσεκτική στην άμυνα της, μιας και ήθελε να αποφύγει το γρήγορο τέρμα.

Πρώτη καλή τελική στο παιχνίδι ήρθε στο 25’ της αναμέτρησης όταν ο Χαραλάμπους προσέγγισε την περιοχή από δεξιά, έκανε τη μπαλιά, ο Μάντζης κέρδισε τη κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι του Πρόσεκ. Το σκηνικό πάντως στο πρώτο ημίχρονο ήταν σταθερά το ίδιο, με τον Ολυμπιακό να έχει κατοχή, να ψάχνει το τέρμα αλλά να έχει πρόβλημα στην τελική πάσα. Απ’ την άλλη ΠΑΕΕΚ έψαχνε αντεπιθέσεις, όμως όσες φορές έβγαινε με τη μπάλα στο τρίτο του αντιπάλου, καθάριζαν την φάση οι αμυντικοί του Ολυμπιακού.

Στο 33’ ο Μάντζης δοκίμασε να σκοράρει με σουτ από μακρινή απόσταση, όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε σε κόρνερ. Απ’ το κόρνερ εκείνο ήρθε και η πιο μεγάλη στιγμή του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο, όταν μετά από κομπίνα και πάσα στην περιοχή, ο Σαρφό βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι μόνος. Το σουτ όμως δεν ήταν ιδανικό και έφθασε εύκολα στα χέρια του Πρόσεκ.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο το οποίο έκλεισε με 3 τελικές για τον Ολυμπιακό και καμία για την ΠΑΕΕΚ.

Β’ Ημίχρονο

Εμφανώς βελτιωμένη ήταν η ΠΑΕΕΚ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τις τρεις αλλαγές του Μάκη Σεργίδη να αλλάζουν την εικόνα της ομάδας. Ο τεχνικός της προσφυγικής ομάδας αντικατέστησε τους Μπάπιτς, Γιάνσεν και Νεοφύτου με τους Ενόχ, Χαραλάμπους και Νάντο και είδε την ομάδα του να κρατά περισσότερο την μπάλα βάζοντας πίεση στον Ολυμπιακό. Στο 49’ ήρθε και η πρώτη τελική της ΠΑΕΕΚ στο παιχνίδι, όταν μετά από λάθος του Σαρφό, ο Ενόχ μπήκε στην περιοχή από δεξιά έκανε το σουτ όμως δε βρήκε στόχο.

Στην πορεία ο Ολυμπιακός ανέκτησε την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα, παρουσιάζοντας όμως τις ίδιες παθογένειες με το πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Πετράκη έφθανε στο τρίτο του αντιπάλου όμως δεν είχε τη σωστή τελική πάσα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Πρόσεκ.

Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν άτυχοι καθώς χρειάστηκε να πραγματοποιήσουν δύο αναγκαστικές αλλαγές με τους Χαραλάμπους και Γουίλσον να αποχωρούν τραυματίες. Τις θέσεις τους πήραν οι Γκουστάβο και Ευτυχίδης αντίστοιχα.

Το ίδιο τέμπο συνεχίστηκε μέχρι το φινάλε. Είναι χαρακτηριστικό πως μέχρι το τελικό σφύριγμα δεν υπήρξε άλλη τελική ευκαιρία. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 και συμβιβάστηκαν με τον ένα βαθμό της ισοπαλίας.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΠΑΕΕΚ (Σεργίδης): Πρόσεκ, Έσελινκ, Ντίας (Ορ 93'), Σουμαόρο, Δημητρίου, Αριστοτέλους, Κούρος, Γιάνσεν (Χαραλάμπους 45'), Νεοφύτου (Νάντο 45'), Μπάμπιτς (Ενόχ 45'), Καπαρτής (Τίμερμανς 84')

Ολυμπιακός (Πετράκης): Μολ, Σαμπίνια, Μποβέδα, Σάλι (Κα 83'), Γουίλσον (Ευτυχίδης 71'), Μάντζης, Σαρφό, Χαραλάμπους (Γκουστάβο 61'), Ντιανέ, Νάνι, Κυριάκου

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες: - / Μάντζης (70')

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Δημήτρης Σολωμού