Πρόκριση... δια πυρός και σιδήρου για ΑΕΖ (vid)

Η ομάδα του Ζακακίου δυσκολεύτηκε απέναντι στην ΠΑΕΕΚ (4-2) πήρε όμως με ανατροπή την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου

H ΠΑΕΕΚ έβαλε δύσκολα στην ΑΕΖ, με την ομάδα του Ζακακίου να κερδίζει εν τέλει με με 4-2 και να παίρνει το εισιτήριο για την οκτάδα του κυπέλλου.

Το σύνολο του Λιάσου Λουκά πέτυχε δυο τέρματα μετά το 86’, όταν ο Κάστρο ευστόχησε από πέναλτι το οποίο δόθηκε για ανατροπή του Χατζηβασίλη από τον Μπότο. Στο 90’ ο Σλόγκαρ έγραψε το τελικό σκορ γράφοντας το 4-2.
Η ομάδα της Κερύνειας λίγα λεπτά πριν είχε ισοφαρίσει σε 2-2 με τρομερό γκολ του Σιρεγκέλα, ενώ η ομάδα της Κερύνειας είχε πολλές καλές ευακιρίες για να σκοράρει νωρίτερα.

Η ΠΑΕΕΚ άνοιξε ανοίξει κιόλας το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό με τον Χρυσοστόμου, η ΑΕΖ ισοφάρισε στο 24’ με τον Κάστρο, ένώ ο Σλόγκαρ διαμόρφωσε το 2-1 πριν τα γεγονότα των τελευταίων λεπτών.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΕΖ: Μπέκερ (12' Μιλοσάβλιεβιτς), Γιαντάλ, Αντωνίου Κ., Σαρφό, Σλόγκαρ, Χριστοφή (46' Χρίστου), Κάστρο, Ρέινολντς, Ελευθερίου (82' Παστέλλης), Χατζηβασίλης, Σιφναίος (82' Σιφναίος).

Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Στυλιανού, Παστελλής, Αντωνίου Χ., Ντελμίρο, Χαραλάμπους, Ντιομαντέ, Ρουίθ, Χρίστου, Ιωσηφίδης, Γιουσιούφ.

ΠΑΕΕΚ: Παπαδόπουλος, Αρναούτης, Γώγος, Ντα Σίλβα (61' Συρεγγέλας), Παπακυριακού (90' Κεσίδης), Λούβαρης (76' Χρυσομήλης), Πασιαρδής, Μπαξεβάνος (90' Ευσταθίου), Χρυσοστόμου, Κορομιάς (61' Μπότος), Κονομής.

Στον πάγκο: Κουπεπίδης, Χρυσομήλης, Κωνσταντίνου, Χαραλάμπους, Καράντωνας, Παλομάρες, Ναθαναήλ, Κεσίδης, Άδωνη, Συρενγέλας, Ευσταθίου, Μπότος.

Σκόρερ: 24',86' Κάστρο, 64',90' Σλόγκαρ/10' Χρυσοστόμου,77' Σιρεγκέλα

Κίτρινες: 75' Χρίστου/-