Άρης-Ολυμπιακός 0-1: Τον έριξε και ελπίζει

Ο Ολυμπιακός στη Β' φάση, ο Άρης στη Β' κατηγορία

Ο Ολυμπιακός έμεινε ζωντανός και έστειλε τον Άρη στα τάρταρα, καθώς κέρδισε με 1-0 μέσα στη Λεμεσό και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα μπαράζ. Ο Τόρες το «χρυσό» γκολ στο 63’ και στη συνέχεια άντεξαν στην πίεση του Άρη οι παίκτες του Μιχαήλ και πέτυχαν το στόχο τους.

Α’ ημίχρονο

Η πρώτη στιγμή του αγώνα στο 4’ ήταν και αυτή που προκάλεσε τις πιο πολλές συζητήσεις στο πρώτο ημίχρονο, με ένα γκολ του Ολυμπιακού που δε μέτρησε. Ο Τιμόθεος Χριστοφή υπέδειξε ένα φάουλ, έγκαιρα πριν τελειώσει η φάση, που με βάση τα ριπλέι που είδαμε δε φαίνεται να υπάρχει. Ο Ολυμπιακός έμοιαζε πιο σίγουρος στις κινήσεις του και στο 10’ ο Σωτηρίου είχε τη μεγάλη στιγμή του σε γύρισμα του Τριμπό όμως από επίκαιρη θέση δε βρήκε τη μπάλα.

Η αλήθεια είναι πως κυριάρχησε η δύναμη σε αυτό το διάστημα του αγώνα, με αρκετά φάουλ, τέσσερις κάρτες και αδυναμία εκατέρωθεν να αναπτυχθούν. Δεν μπορούσαν να βρουν ευκαιρίες και οι μόνες επικίνδυνες καταστάσεις ήρθαν από κάποιες στημένες φάσεις. Εξαίρεση η φάση του 42’ με το πλασέ του Μαραγκουδάκη από σέντρα του Ευσταθίου που έφυγε μόλις άουτ.

Β’ ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός έκανε αλλαγή σχεδόν με το ξεκίνημα της επανάληψης και έδειχνε πιο ομάδα μέσα στο γήπεδο. Δεν είχε τη μεγάλη φάση, αλλά φαινόταν πως είναι πιο αποφασισμένος να τα δώσει όλα. Στο 55’ έβαλε και πάλι γκολ που δε μέτρησε για επιθετικό φάουλ, αλλά επίσης το σφύριγμα ήρθε πριν το τελείωμα. Φάση που τα ριπλέι δε ξεκαθάρισαν. Η καλή στιγμή βέβαια ήρθε για τον Άρη και τον Εγγλέζου στο 61’ που μέσα από την περιοχή είδε το σουτ του να κοντράρει. Δυο λεπτά μετά, ο Ολυμπιακός μπόρεσε να βρει το γκολ που τόσο έψαχνε με την πολύ καλή πάσα του Μιγκελίτο στον Τόρες και το πλασέ του δεύτερου με τη μια.

Ο Άρης έβγαλε νεύρα μετά το γκολ, δέχθηκε κάρτες και δεν είχε καθαρό μυαλό. Ο Παναγιώτου έκανε κινήσεις με την είσοδο Ιονίτα και Φράγκου και είδε κάποιο αποτέλεσμα καθώς σε δυο περιπτώσεις οι γηπεδούχοι απείλησαν. Όμως σε αμφότερες τις περιπτώσεις ο Χίντι ήταν εκεί, Απέκρουσε το σουτ του Ιονίτα στο 79’ και την κεφαλιά του Κούσα στο 83’.

Ο Άρης πήρε λίγο τα πάνω του, πίεσε με σερί κόρνερ και φάσεις διαρκείας, με τον Ολυμπιακό να αντέχει χάρις στο Χίντι αλλά και όλους τους άλλους που έβρισκαν ένα πόδι να βάλουν για να μη πάει η μπάλα μέσα. Δόθηκαν εφτά λεπτά καθυστερήσεις, ο Άρης όμως δεν μπόρεσε να βρει τη μεγάλη φάση με αποτέλεσμα να τελειώσουν όλα για τον ίδιο.

Το φιλμ του αγώνα

99'
Τέλος αγώνα. Ο Άρης έπεσε
98'
Εκτελεί ο Φράγκος, απευθείας έξω
97'
Γέμισμα Παχίπη, διώχνει ο Ζιάμπαρης
97'
Φάουλ πλάγια δεξιά. Τελευταίο χαρτί του Άρη
96'
Δυο λεπτά ακόμα
96'
Κλέβουν οι του Ολυμπιακού
95'
Σουτ του Γιούσεφ, απέκρουσε ο Χίντι!
95'
Κεφαλιά του Μαραγκουδάκη, μπλόκαρε ο Χίντι
94'
Διώχνουν οι του Ολυμπιακού
93'
Φάουλ για γέμισμα από αριστερά
93'
Μάχες στην περιοχή, Νέο κόρνερ ο Άρης
92'
Σέντρα στην περιοχή, έδιωξε η άμυνα
92'
Κίτρινη στον Τόρες
91'
Φάουλ για τον Άρη
91'
10ο κόρνερ για τον Άρη
91'
Έδιωξε ο Τόρες
90'
Έδειξε εφτά λεπτά καθυστερήσεις
89'
Τεράστια ευκαιρία με Μιγκελίτο, έσωσε ο Νουρεντινόσκι!
89'
Πάνε για να κερδίσουν χρόνο οι του Ολυμπιακού
88'
Τελείωσε η πολιορκία
87'
Νέο κόρνερ κερδίζει ο Άρης
87'
Κεφαλιά του Πάγκαλου νέο κόρνερ!
86'
Πιέζει ο Άρης, ευκαιρία με Γιούσεφ, νέο κόρνερ
86'
Κάστρο έξω, Βαλικάεφ μέσα
83'
Προσπαθεί να πιέσει ο Άρης
83'
Κεφαλιά του Κούσα, μεγάλη απόκρουση του Χίντι!
81'
Δόθηκε χέρι εις βάρος του Άρη και φέρνει φωνές
81'
Φράγκος αντί Εγγλέζου. Τελευταίο χαρτί
79'
Σουτ του Ιονίτα, απέκρουσε ο Χίντι, Πολύ καλή φάση
77'
Σουτ του Εγγλέζου, ψηλά
76'
Ιονίτα αντί Μαμμίδη
75'
Μπαλιά του Ευσταθίου, έδιωξε ο Σωτηρίου
73'
Δε βγήκε κάτι από την εκτέλεση
72'
Κέρδισε κόρνερ ο Τόρες. Νο7
70'
Κόρνερ Νο6 για τον Άρη
70'
Επιθετικό φάουλ και τέλος η φάση
68'
Βγάζουν νεύρα οι του Άρη και μαζεύουν κάρτες. Αν χάσουν, έπεσαν
67'
Για τη φάση πριν με το πέναλτι, φάνηκε να πέφτει εύκολα ο Μαραγκουδάκης
67'
Σκληρό φάουλ του Πάγκαλου και κάρτα
66'
Κεφαλιά του Γιούσεφ, κόντραρε
65'
Φωνές για πέναλτι από τον Άρη. Κάρτα στον Μαραγκουδάκη
64'
Ωραία πάσα του Μιγκελίτο, πλασέ με τη μια και στα δίκτυα
64'
Πέμπτο φετινό γκολ του Τόρες και σαφώς το πιο σπουδαίο
63'
ΓΚΟΛ ο Τόρες! 1-0 ο Ολυμπιακός!
62'
Από το κόρνερ, 5ο του Άρη, βγήκε πλάγιο
61'
Σουτ του Πεχλιβάνη άουτ
61'
Στην περιοχή ο Εγγλέζου, εκτέλεσε και πήρε κόρνερ. Πολύ καλή ευκαιρία
60'
Δε βοήθησε σχεδόν καθόλου ο Ταποκό

59'
Κίτρινη στον Παχίπη Α.
59'
Σαμάρας αντί Τριμπό
57'
Γύρισμα του Μιγκελίτο, άστοχο.
57'
Γιούσεφ αντί Ταποκό
56'
Κέρδισε φάουλ ο Πολίτσι πλάγια αριστερά
55'
Πάλι μπήκε γκολ που δε μέτρησε. Τα ριπλέι δεν ξεκαθάρισαν προς το παρόν
54'
Φάουλ πλάγια δεξιά για Ολυμπιακό
54'
Εκτέλεσε ο Κάστρο, επιθετικό φάουλ
52'
Είναι ξάδελφος του Ανδρέα Παχίπη του Άρη!
51'
Ο Γιάννης Παχίπης μπαίνει
50'
Ο Χριστοφίδης δεν μπορεί να συνεχίσει
49'
Ο όρκος νίκης των παικτών του Ολυμπιακού πριν τη σέντρα

49'
Κίτρινη στον Μαμμίδη
48'
Φάουλ του Εγγλέζου, δεν προέκυψε κάτι καλό
47'
Η εκτέλεση έφερε αντεπίθεση του Άρη, με τον Πολυκάρπου όμως να κόβει τον Εγγλέζου
47'
Κίτρινη στον Τριμπό
46'
Έναρξη δευτέρου μέρους
46'
Έκτο κόρνερ για τον Ολυμπιακό με Πολίτσι
45'
Δυο τα επιπλέον λεπτά
45'
Τέλος ημιχρόνου
42'
Σέντρα Ευσταθίου, πλασέ Μαραγκουδάκη μόλις έξω. Η πιο καλή στιγμή του Άρη
41'
Ο Εγγλέζου το έστειλε απευθείας έξω
41'
Ωραία ανάπτυξη από τον Ολυμπιακό, πρόλαβε ο Νουρεντινόσκι τον Πολίτσι
40'
Κόρνερ νο4 για Άρη
39'
Παραλίγο να ξεφύγουν τα πράγματα με Τριμπό και Ευσταθίου. Αιτία επικίνδυνο παίξιμο του Τριμπό
38'
Συγκρουση Εγγλέζου με Πεχιλιβάνη. Έπεσε άσχημα ο Εγγλέζου αλλά είναι καλά
36'
Κίτρινη στον Εγγλέζου
35'
Τραυματίστηκε κιόλας ο Πολίτσι. Αποχωρεί αλλά δείχνει να μπορεί να συνεχίσει
34'
Πρώτη κίτρινη για παίκτη του Ολυμπιακού. Ο Πολίτσι τη δέχεται
32'
Άλλαξε πλευρές Τριμπό και Πολίτσι ο Χρύσης
31'
Γυναικεία παρουσία στον αγώνα. Ένας τελικός συναρπάζει τους πάντες

30'
Έδιωξε η άμυνα του Άρη στην εκτέλεση του Κάστρο
29'
Δεύτερη κάρτα για παίκτη του Άρη της αμυντικής γραμμής. Δεν είναι στο όριο
29'
Πέμπτο κόρνερ για τον Ολυμπιακό
28'
Πήγε να περάσει στην περιοχή ο Τριμπό, έκοψε ο Παχίπης
28'
Κίτρινη στον Κούσα
27'
Έχει κυριεύσει το άγχος τους παίκτες. Δεν βλέπουμε καλό παιχνίδι
24'
Βγήκε για λίγο ο Χριστοφίδης αλλά επέστρεψε και φαίνεται μια χαρά
23'
Ευκαιρία σηημαντική ακόμα δεν είδαμε. Πέραν της φάσης του γκολ βέβαια που ακυρώθηκε
22'
Εκτελεί ο Εγγλέζου, απευθείας έξω
21'
Φάουλ πλάγια αριστερά κερδίζει ο Άρης
20'
Και αυτή η φάση τελειώνει με επιθετικό φάουλ
19'
Το τρίτο κόρνερ του Άρη. Έβδομο στο ματς
17'
Εκτέλεσε ο Πολίτσι, με επιθετικό φάουλ τελείωσε η φάση
17'
Ήδη φτάσαμε στα 10 φάουλ στο παιχνίδι. Είπαμε, είναι τελικός
16'
Ένα ακόμα κόρνερ, 4ο, για τον Ολυμπιακό. Φθηνά το χάρισαν οι του Άρη
15'
Εκτελεί ο Κάστρο, έδιωξε η άμυνα του Άρη
14'
Φάουλ πλάγια αριστερά κερδίζει ο Τόρες
13'
Οι φίλοι των δυο ομάδων διαχειρίζονται το άγχος τους ο καθένας με τον τρόπο του

12'
Δεύτερο κόρνερ του Άρη
12'
Εκτελεί ο Εγγλέζου, διώχνει ο Σωτηρίου
11'
Για την ακρίβεια δε βρήκε καν τη μπάλα από το ύψος της μικρής περιοχής
10'
Εκτελεί ο Κάστρο, διώχνει ο Παχίπης και στην επαναφορά ο Σωτηρίου δεν μπόρεσε να εκτελέσει. Μεγάλη φάση!
9'
Είδαξε ξανά ριπλέι της φάσης του γκολ. Όσο μπορούμε να δούμε, φάουλ παίκτη του Ολυμπιακού δε βλέπουμε
9'
Τρίτο κόρνερ για Ολυμπιακό
8'
Νέο κόρνερ για Ολυμπιακό
8'
Το εκτέλεσαν με πάσα και το χαράμισε ο Κάστρο με τη σέντρα που έκανε
7'
Είχαμε μια πτώση από τον Πολίτσι που έφερε διαπληκτισμούς
7'
Κίτρινη στον Ευσταθίου
6'
Σουτ του Μαραγκουδάκη, άουτ
5'
Για επιθετικό φάουλ ακυρώθηκε το γκολ. Σφύριξε έγκαιρα ο Χριστοφή, αλλά η φάση αυτή θα φέρει πολλές συζητήσεις
4'
Εκτελεί ο Κάστρο, η μπάλα γκολ αλλά ακυρώνεται
3'
Σειρά του Ολυμπιακού να πάρει κόρνερ. Επικίνδυνη φάση έδιωξε ο Μουλόπουλος προ του Τριμπό