Το καθήκον της... από την άσπρη βούλα (vid)

Η Πάφος FC χωρίς να εντυπωσιάσει επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακού στο Μακάρειο και πήρε το εισιτήριο για τους «8» του κυπέλλου

Η Πάφος χωρίς να εντυπωσιάσει πήρε την ουσία και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου με γκολ του Βαλακάρι απο την «άσπρη βούλα» στο 43ο λεπτό του αγώνα.

Α' Μέρος

Ο αγώνας στο Μακάρειο άρχισε με την Πάφο να προσπαθεί να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να ασκήσει πίεση στον αντίπαλο της.
Από την άλλη η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού δούλεψε πολύ καλά και δεν άφησαν τους ποδοσφαιριστές της Πάφου να γίνουν απειλητικοί.

Η μεγαλύτερη φάση στο πρώτο ημίχρονο για την Πάφο έγινε στο 27ο λεπτό με τον Ικόκο να κάνει τη σέντρα και τον Βαλακάρι να πιάνει τη κεφαλιά απο πλεονεκτική θέση αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω απο την εστία του Πέτρου.

Εκεί που έδειχνε ότι το πρώτο ημίχρονο θα τελειώνε χωρίς γκολ ο Ζάιρο βγήκε τετ-α-τετ με τον Πέτρου και ανατράπηκε απο τον τερματοφύλακα της Πάφου. Ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι με τον Βαλακάρι να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ευστοχεί απο τα έντεκα βήματα.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Πάφο να προηγείται με 1-0 του Ολυμπιακού.

Β' Μέρος

Ο ρυθμός του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά αργός. Η πρώτη φάση έγινε στο 59ο λεπτό για την Πάφο με τον Νταλίνια να κάνει το σουτ αλλά ο Πέτρου απέκρουσε σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ολυμπιακός έχασε τη πρώτη του φάση στο παιχνίδι με τον Παυλίδη να κάνει το πλασέ με τη μπάλα να κοντράρει κάπου και να φεύγει δίπλα απο την εστία του Ίβουσιτς.

Ο Ολυμπιακός στα επόμενα λεπτά ανέβηκε αρκετά και άσκησε πίεση στην Πάφο. Οι φιλοξενούμενοι που έδειχναν να μην έχουν καθαρό μυαλό μέχρι το 70ο λεπτό κατάφεραν μετά να ισορροπήσουν τον αγώνα.

Στο 75ο λεπτό ο Ντράγκομιρ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα γκολ της ομάδας του καθώς απο κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πέτρου που απέκρουσε.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η Πάφος έψαξε ένα δεύτερο γκολ για να «καθαρίσει» το ματς αλλά ο Πέτρου κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι. Στο 93ο λεπτό ο Μπρούνο επιχείρησε το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού απέκρουσε.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με την Πάφο να πανηγυρίζει την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Ολυμπιακός:  Πέτρου, Φερνάντες, Λόπες, Φραγκόζο, Ασημένος, Περάλ, Παυλίδης, Ναβάρο, Μορέιρα, Ιωάννου, Γαβριήλ

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Χριστοφόρου, Καϊάφας, Μπατζί, Ζευκή, Χριστοφή, Μυτίδης, Οικονομίδης, Καρβάλιο, Φραγκέσκου, Ανσού, Μορέιρα.

Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Κανέ, Μπότσκαϊ, Ικόκο, Ρους, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι, Νταλίνια, Πέπε, Ζάιρο.

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μελούσο, Γκολντάρ, Μπρούνο, Αμπντουσαλάμοφ, Τάνκοβιτς, Μιχαήλ, Ναμ, Τουμάσι, Ταβάρες.

Σκόρερ: -/43' Βαλακάρι

Κίτρινες: Μπάτζι/ Νταλίνια