Απόλλων-Ομόνοια 80-69: Δεύτερη σερί νίκη για τον Απόλλωνα

Ανεβαίνει στο ρεκόρ 4-5, στο 3-6 η Ομόνοια

Ο Απόλλωνας πέτυχε την τέταρτη του νίκη στην ΟΠΑΠ Basket League όπου στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής επικράτησε εντός έδρας της Ομόνοιας με 80-69.

Η ομάδα της Λεμεσού είχε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα προβάδισμα στο σκορ, με την Ομόνοια να πραγματοποιεί ένα σερί 13 πόντων στην τέταρτη περίοδο και να μπαίνει στην διεκδίκηση της νίκης, με τον Απόλλων να είναι αυτός που έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνος από το γήπεδο. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Κάμερον Νέυλορ με 21 πόντους (12 ριμπάουντ, 4 ασσίστ). Εξαιρετικό παιχνίδι πραγματοποίησε επίσης ο Γρηγόρης Παντούρης με 14 πόντους (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Με δύο πόντους του Ογκουνγεμί ξεκίνησε το παιχνίδι ο Απόλλωνας, για να απαντήσει η Ομόνοια  με πέντε πόντους (από δύο Τρετιακόβ-Κρόφορντ, ένα ο Ρόμπινσον) παίρνοντας προβάδισμα με 5-2. Μέχρι το 6:10 ο Απόλλων σημείωσε εννέα πόντους (τρεις ο Ογκουνγεμί, από δύο οι Ρέντικας, Νέυλορ, Χάρπερ) φέρνοντας το σκορ στο 11-5. Με το φινάλε της περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 13-7.

Νωρίς στην Β’ περίοδο ο Γκάρνετ με τρίποντο μείωσε σε 13-10, ενώ μέχρι το 13’ οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 15-15. Ένα λεπτό αργότερα η Ομόνοια ήταν μπροστά με 17-16, για να ακολουθήσουν πέντε πόντοι για τους «γαλάζιους (πέντε ο Ρέντικας, τρίποντο ο Παντούρης, δύο ο Ογκουνγεμί) με το σκορ να οδηγείται στο 26-17. Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 31-21.

Η Ομόνοια ξεκίνησε καλά την Γ’ περίοδο και μέχρι το 21:30 σημείωσε έξι πόντους, ενώ είχε δεχθεί δύο, μειώνοντας σε 33-27. Στο 23:10 το σκορ ήταν στο 37-30, με τον Απόλλων στην συνέχεια να σημειώνει επτά πόντους (τρίποντο ο Παντούρης, από δύο οι Νέυλορ-Ογκουνγεμί) φέρνοντας την διαφορά στους δεκατέσσερις (44-30). Έως το 29’ το σκορ ήταν στο 48-34 ενώ με το φινάλε της περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 53-38.

Με τρεις πόντους του Ρόμπινσον ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο η Ομόνοια (53-41), με τον Απόλλων να απαντάει με πέντε πόντους (τρεις ο Νέυλορ, δύο ο Σ. Ηλιάδης), φέρνοντας το σκορ στο 58-41. Στο 33:30 το σκορ ήταν στο 63-51, με τον Απόλλων να σημειώνει στο επόμενο ενάμιση λεπτό άλλους οκτώ πόντους (από τρεις Παντούρης-Νέυλορ, δύο ο Χάρπερ) φέρνοντας την διαφορά στους είκοσι (71-51). Στο 35:20 ο Απόλλων ήταν μπροστά με 73-54 για να ακολουθήσει ένα σερί 13 πόντων για την Ομόνοια (οκτώ ο Γκάρετ, τρίποντο ο Γρίφιν, δύο ο Ρόμπινσον) μειώνοντας σε 73-67 το 38:30. Μισό λεπτό πιο μετά το σκορ ήταν στο 75-69, ενώ στην συνέχεια ο Παντούρης με τρίποντο και ο Χάρπερ με κάρφωμα διαμόρφωσαν το τελικό 80-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-7, 31-21, 53-38, 80-69

Απόλλων (Φώτης Τακιανός): Παντούρης 14 (4), Χάρπερ 14, Ρέντικας 8, Νέυλορ 21, Ογκουνγεμί 12, Σ. Ηλιάδης 11 (1).

Ομόνοια (Νικόλας Παπαδόπουλος): Τρετιακόβ 8, Γκάρετ 19 (3), Γκάρνετ 14 (2), Ρόμπινσον 11, Κρόφορντ 4, Νεοφύτου 3 (1), Σταυρινίδης, Γκρίφιν 10 (2).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Τελευταία Ενημέρωση