Επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλωνας επικρατώντας της Ανόρθωσης

Στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League

Ο Απόλλωνας πήρε τη νίκη επί της Ανόρθωσης με 82-78, σε έναν συναρπαστικό αγώνα για την 16 αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, με κορυφαίο παίκτη τον Πρίντγκετ που πέτυχε 22 πόντους, 1 τρίποντο και 2 ασίστ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ παίρνοντας προβάδισμα 9-0 στο 3’. Ο Απόλλωνας μείωσε στο 6’ και με το τρίποντο του Κινγκ έκανε το 11-8. Η Ανόρθωση μεγάλωσε τη διαφορά και ξέφυγε με 19-11 στο 9’. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 21-16.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και το εύστοχο τρίποντο του Ζντράβιτς στο 13’ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (23-23). Ο Απόλλωνας πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο παιχνίδι στο 15’ με το λεϊ απ του Φίνκε για το 27-25. Η «Κυρία» πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 18’ με 34-31 και το σκορ ημιχρόνου ήταν 37-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Αμμοχώστου μπήκε μπροστά στο σκορ στο 22’ με τις εύστοχες βολές του Μάλορι (44-43), ενώ οι «γαλάζιοι» ισοφάρισαν στο 23’ και στο ίδιο λεπτό γύρισαν το σκορ σε 47-46. Η διαφορά αυξήθηκε στο 27’ με τον Ελευθερίου να κάνει το 57-50 ενώ το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 66-57.

Στην τελευταία περίοδο ο Απόλλωνας έλεγχε το παιχνίδι φτάνοντας στο +11 στο 35’ με 75-64. Η Ανόρθωση μείωσε σε απόσταση αναπνοής στο τελευταίο λεπτό με τον Μάλορι να ευστοχεί στο τρίποντο για το 80-78, όμως η ομάδα της Λεμεσού δεν την άφησε να ανατρέψει το σκορ παίρνοντας έτσι τη νίκη με 82-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 37-38, 66-57, 82-78.

Απόλλων (Παναγιώτης Γιανναράς): Κινγκ 7 (1), Πρίντγκετ 22 (1), Φίνκε 17(3), Χόλτον 16 (1), Ζντράβιτς 14 (1), Ελευθερίου 6, Γεωργίου, Τομπάζος, Λοϊζίδης, Εύζωνας

Ανόρθωση (Βασίλης Χρυσαλάς): Μπάνιαρντ 13, Πάρκερ 27, Μάλορι 22 (1), Π. Μάρκου 8 (2), Παντούρης, Σέπος 2, Μαυρομάτης 4, Τίγκας 2