Με το... δεξί ο Κεραυνός που συνέτριψε τον Απόλλωνα

Στο πλαίσιο της πρεμιέρας του πρωταθλήματος

Με το δεξί μπήκε στη νέα σεζόν 2023-24 ο Κεραυνός κερδίζοντας με 106-69 τον Απόλλωνα σε αγώνα που έγινε στο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών.

Κορυφαίος για την ομάδα του Στροβόλου ο Ιωάννης Πασιαλής που είχε 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασσίστ.

Ο Κεραυνός πέτυχε τους πρώτους πόντους στον αγώνα με το τρίποντο από τον Thornton (3-0), ενώ στο 5' ο Thornton με λέι απ αύξησε τη διαφορά στους οκτώ (12-4). Στο 8' ο Απόλλωνας έριξε τις αποστάσεις στη διαφορά του ενός καλαθιού με το δίποντο του Williams (15-13), με την ομάδα του Στροβόλου στη συνέχεια να φτιάχνει σερί εννέα πόντων και μισό λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τις βολές του Raynolds το σκορ έγινε 24-13. Ακολούθησαν δυο βολές από τον Williams, με την περίοδο να κλείνει στη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων μετά από καλάθι και βολή του Τίγκα (27-15).

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με καλάθι του Μάρκου για τους φιλοξενούμενους (27-17), όμως η συνέχεια ανήκε στο συγκρότημα του Στροβόλου που πετυχαίνοντας συνολικά 35 πόντους στη δεύτερη περίοδο, έναντι 21 του αντιπάλου του, άνοιξε την ψαλίδα του σκορ στους 26 πόντους (62-36) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά αυξήθηκε κατά 17 πόντους (92-49). Στα μισά της τέταρτης περιόδου οι ερυθροκίτρινοι έφθασαν σε τριψήφιο αριθμό πόντων με τρίποντο του Χριστοδουλίδη (100-60), ενώ εν τέλει το ροζ φύλλο ήρθε για τον Κεραυνό με τελικό σκορ 106-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-15, 62-36, 92-49, 106-69