Πρώτο ροζ φύλλο ο Αχιλλέας – Κέρδισε τον Απόλλωνα

Koρυφαίος για τους νικητές ο Miles Lamar Tention

Tην πρώτη του νίκη στη φετινή ΟΠΑΠ Basket League πέτυχε ο Αχιλλέας Καϊμακλίου επικρατώντας εντός έδρας με 84-68 του Απόλλωνα, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Koρυφαίος για τους νικητές ο Miles Lamar Tention με 16 πόντους, 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Ο Αχιλλέας έκανε αρχή στον αγώνα με τρίποντο του Vreeken και στο 2' με βολές του Χειμώνα είχε προβάδισμα πέντε πόντων (7-2). Ο Απόλλωνας πήρε προβάδισμα στο 4' με δίποντο του Williams (8-10), με τη διαφορά στο 9' να μειώνεται στον έναν (16-17) μετά από τρίποντο του Ανθυμιάδη. Μία βολή και ένα τρίποντο του Williams έβαλαν μπροστά την ομάδα της Λεμεσού με πέντε πόντους (16-21) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο 13', μετά από καλάθι του Gill, οι γαλάζιοι είχαν διαφορά έξι πόντων (20-26), με τους γηπεδούχους να φτιάχνουν σερί επτά πόντων και στο 15' μπήκαν μπροστά με 27-26 από λέι απ του Watson. Η ομάδα του Καϊμακλίου παρέμεινε μπροστά μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, που είχε σκορ 39-33 μετά από βολή του Watson.

Με αυξομειώσεις στη διαφορά ο Αχιλλέας κρατήθηκε μπροστά στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Απόλλωνα να πετυχαίνει να ισοφαρίσει 53-53 με τρίποντο του Παντούρη μισό λεπτό πριν από το τέλος της περιόδου. Ακολούθησε τρίποντο από τον Ανθυμιάδη (56-53).

Oι γηπεδούχοι σφράγισαν το πρώτο τους ροζ φύλλο στο τέταρτο δεκάλεπτο κατά το οποίο πέτυχαν 13 πόντους περισσότερους από το συγκρότημα της Λεμεσού (28 έναντι 15), παίρνοντας τη νίκη με τελικό σκορ 84-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 39-33, 56-53, 84-68