Καλαθόσφαιρα: Nίκες για τους Λεμεσιανούς

Απόλλωνας και ΑΕΛ κέρδισαν Αχιλλέα και ΑΠΟΠ, αντίστοιχα

Στην πρώτη φετινή του επιτυχία έφθασε ο Dynatron Απόλλωνας, ο οποίος στο εκτός έδρας παιχνίδι για τη 2η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, νίκησε στο παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα του Γυμνασίου Παλλουριώτισσας με 87-57.

Κορυφαίοι για τη νικήτρια ομάδα, ήταν οι Άμπραμ (19 πόντοι, 4/7 τρίποντα, 12 ριμπάουντ) και Ντι Άντζελο (15 πόντοι, 3/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ)

Ο Dynatron Απόλλωνας προηγήθηκε με 23-10 στην 1η περίοδο, καθώς μετά τα αρχικά χρονικά σημεία του αγώνα, κατάφερε να κτίσει μια διαφορά, που ανέβηκε στους 13 πόντους, όταν τελείωσε η 1η περίοδος. Οι μετέπειτα νικητές, άνοιξαν και άλλο τη διαφορά κατά τη 2η περίοδο, η οποία με το τέλος του ημιχρόνου, ανέβηκε στους 28 πόντους και με το σκορ να φθάνει στο 49-21.

Χωρίς κάποιαν αξιόλογη μεταβολή κατά τη διακύμανση του σκορ, πέρασε η 3η περίοδος, με τον Dynatron Απόλλωνα να κρατάει ένα σταθερό προβάδισμα και έτσι στο 30`, προηγήθηκε με 67-37.

Δεν άλλαξαν πολλά πράγματα κατά την τελευταία περίοδο του αγώνα, όπου η ομάδα της Λεμεσού κράτησε τη διαφορά σε ψηλά επίπεδα, για να πάρει τελικά τη νίκη με σκορ 87-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-23, 21-49, 37-67, 57-87.

Αχιλλέας (Κυριάκος Γιαγκουλής): Άντερσον 15 (1), Σίμονς 6, Χριστούδιας 6 (2), Γεωργακούδης 8 (2), Γκλάσπερ 13 (1), Χένρι 6, Χειμώνας 3 (1), Ανθυμιάδης, Τσοχαταρίδης.

Dynatron Απόλλων (Παναγιώτης Γιανναράς): Άμπραμ 19 (4), Ντι Άντζελο 15 (1), Σίμπσον 18 (2), Ηλιάδης 13 (3), Ζντράβιτς 7 (1), Οκερεαφόρ 5 (1), Κωνσταντίνου Λοϊζίδης, Παντούρης 10 (2).

Με το δεξί, ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για τη φετινή ΟΠΑΠ Basket League η ΑΕΛ, καθώς στο παιχνίδι που έγινε στο «Ν. Σολομωνίδης», νίκησε τον ΑΠΟΠ με 75-58.

Καλύτερος παίκτης για λογαριασμό της νικήτριας, ήταν ο Ντόραλ Μουρ που σημείωσε 15 πόντους (3/4 βολές, 6/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ).

Η ΑΕΛ ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και από τα αρχικά χρονικά σημεία της αναμέτρησης, απέκτησε ένα σαφές προβάδισμα και έτσι στο 10λεπτο προηγήθηκε με 22-7. Όμοια η μορφή και κατά τη 2η περίοδο, με τη γηπεδούχο να εξακολουθεί να είναι καλύτερη και έτσι, να ανεβάζει και άλλο τη διαφορά, που την έφερε προηγούμενη στο ημίχρονο με 46-14.

Ο ΑΠΟΠ κατάφερε να δείξει αντίδραση κατά την 3η περίοδο, όπου μείωσε κάπως τη σε βάρος του διαφορά και έτσι με την ολοκλήρωση της, το σκορ έγινε 63-37. Η προσπάθεια αντεπίθεσης για την ομάδα της Πάφου, συνεχίστηκε και κατά την 4η περίοδο, αλλά η ΑΕΛ είχε ένα σαφές προβάδισμα ασφαλείας και παρά την προσπάθεια των φιλοξενουμένων, η γηπεδούχος κέρδισε το παιχνίδι με 75-58.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-7, 46-14, 63-37, 75-58.

ΑΕΛ (Μάρκος Ασωνίτης): Άβερετ 9 (1), Μπούχαναν 20 (3), Μονιάτης 2, Πίγκραμ 18 (2), Γεωργίου 4, Στυλιανού, Παναγίδης, Γρίβας, Εύζωνας 3, Αντωνιάδης, Τίγκας 4 (1), Μουρ 15.

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλη): Τζακουάλιν 10, Κόλεμαν 19, Κωστή 3, Αντωνιάδης, Μακλόγκιν 5, Σταύρου 3, Σίγκαρς 16 (1), Δημητρίου 2.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Τελευταία Ενημέρωση