Αλκή - Ερμής 3-4: Πολλά γκολ και τελικά...Ερμής!

Ρώσικη ρουλέτα και τελικά Ερμής!

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας ήταν ο σημερινός αγώνας ανάμεσα σε Αλκή και Ερμή στο Da Noi Αμμόχωστος, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος. Οι δυο ομάδες είχαν σε πολύ καλή βραδιά τους παίκτες τους και πέτυχαν 7 γκολ, ωστόσο ο Ερμής ήταν αυτός που χάρηκε, αφού πήρε την ουσία και τη νίκη! Ο Ερμής πλέον ανέβηκε στην 8η θέση πάνω από την Αλκή μόλις 1 βαθμό.

Α’ Ημίχρονο:

Καλός ήταν ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τις δυο ομάδες να δείχνουν διάθεση για να παίξουν καλό ποδόσφαιρο. Το πρώτο σουτ στον αγώνα καταγράφηκε για λογαριασμό της Αλκής στο 11’ από τον Τιγκρουτζιά, ωστόσο ο τερματοφύλακας μάζεψε εύκολα. Σ’ αυτό το πρώτο ημίχρονο υπήρξαν αρκετές μονομαχίες σώμα με σώμα στο χώρο του κέντρου. Μέχρι και το 37’ ο αγώνας ήταν χωρίς κάποια κλασική ευκαιρία, με τον Ερμή να πατά καλύτερα και να είναι ελαφρός καλύτερος.

Γενικά, ο αγώνας ήταν εξαιρετικά ισορροπημένος με τον Ερμή να έχει την κατοχή (46-54%). Ο Φαμπρίτσιο όμως, είχε άλλη άποψη και κόντρα στη ροή του αγώνα, άνοιξε το σκορ με εκπληκτικό βολέ για το 1-0 στο 37’, πετυχαίνοντας το 12ο γκολ του στο Πρωτάθλημα. Αναλυτικά, μετά από κεφαλιά του Τιγκρουτζιά, ο Φαμπρίτσιο με δυνατό σουτ βολέ στην κίνηση, νίκησε τον Αραμπατζή. Στο 41’, σημειώθηκε άλλη μια καλή φάση και πάλι από τον Φαμπρίτσιο. Έπειτα από οργανωμένη προσπάθεια, ο Τιγκρουτζιά έβγαλε άθελα του μια ασίστ στον Φαμπρίτσιο έκανε το σου, χωρίς αυτή τη φορά να έχει τύχη.

Β’ Ημίχρονο:

Ο Ερμής με το «καλησπέρα» στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ με τον Μαρτίνιουκ. Ο Ερμής έκανε κομπίνα στην εκτέλεση και μπέρδεψε την Αλκή, ενώ η εκτέλεση ήταν τόσο καλή με το δυνατό σουτ που ο Πάρντο έμεινε στήλη άλατος.

Στο 65’ θα δοθεί πέναλτι υπέρ του Ερμή, σε πέσιμο του Μαρτίνιουκ στην περιοχή. Στο 66’ ο Πάρντο θα αποκρούσει το πέναλτι του Εμεγκάρα, αλλά ο ίδιος θα πάρει ριμπάουντ και με εύστοχο πλασέ θα γυρίσει το ματς για το 1-2. Στα επόμενα 3 λεπτά υπήρχαν πολλές διαμάχες με τους παίκτες και αρκετά σκληρά φάουλ, καθώς υπήρχε ένταση στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 75’ ο Ερμής θα πάρει προβάδισμα δυο τερμάτων όταν με το εκπληκτικό τελείωμα του Μοντέιρο, γράφτηκε το 1-3. Ωστόσο, η Αλκή δεν τα έβαλε κάτω και ο Φαμπρίτσιο μείωσε σε 2-3 μετά από παράλληλη πάσα του Μάατσι. Στο 91’ ο Αρτάμπε πέτυχε το 2-4 με όμορφο σουτ, γκολ που φαινόταν ότι θα ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, όμως ο Φαμπρίτσιο έκανε χατ τρικ στο 94’ γράφοντας το τελικό σκορ 3-4 μαζί με το σφύριγμα για τη λήξη του αγώνα. Φυσικά, το χατ-τρικ του δεν το χάρηκε ο Φαμπρίτσιο καθώς ο Ερμής ήταν αυτός που πήρε την ουσία.

Συνθέσεις:

Αλκή (Δαμιανού): Πάρντο, Φραγκέσκου, Ντουβεντρού (Μπιλάλ 67'), Ενγκομό, Μάατσι, Αντρέου (Πιεράτσι 82'), Τιγκρουτζιά (Σεμέδο 46'), Φαμπρίτσιο, Ρούγκα, Ντιακιτέ, Γκλομπάρντ

Ερμής (Καϊάφας): Αραμπατζής, Ιμερέκοφ, Ταραλίδης, Μαρτίνιουκ (Θεοδώρου 88'), Εμεγκάρα, Ζαχάρια (Μπάουμαν 63'), Αρτάμπε, Ψάλτης, Νταμσέφσκι, Μοντέιρο (Κωνσταντίνου 83'), Κυπριανού

Σκόρερς: Φαμπρίτσιο (37',88',94') / Μαρτίνιουκ (53'), Εμεγκάρα (66'), Μοντέιρο (75'), Αρτάμπε (91')

Κίτρινες: Ενγκομό (8η) / Ιμερέκοφ (6η)