Πορτογαλία-Ολλανδία 1-0: Με την υπογραφή του Γκέδες κατέκτησε το 2ο της τρόπαιο! (vid)

Δεύτερο τρόπαιο στην ιστορία των Πορτογάλων

Ιστορία έγραψε η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος, καθώς έγινε η πρώτη ομάδα που κατακτή το Nations League, χάρις την νίκη με 1-0 ενάντια στην Ολλανδία, στο Ντραγκάο. Το γκολ του Γκέδες στο 60ο λεπτό ήταν αρκετό για να δώσει στους Ίβηρες το 2ο τρόπαιο της ιστορίας τους, μετά το Euro του 2016.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Παιχνίδι κέντρου ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Ολλανδούς να έχουν την πρωτοβουλία αλλά να μην είναι απειλητικοί για την εστία του Πατρίσιο. Στο 9’ η Πορτογαλία είχε το πρώτο σουτ στο παιχνίδι, με τον Φερνάντες, αλλά πέρασε πολύ μακρία από την εστία του Σίλεσεν. Στα επόμενα λεπτά οι Πορτογάλοι ανέβασα στροφές χωρίς όμως να δημιουργήσουν κάποια καλή στιγμή. Στο 30’ ο Φερνάντες επιχείρησε πολύ καλό σουτ, αλλά ο Σίλεσεν έδιωξε, απομακρύνοντας τον κίνδυνο. Στο 38’ και ενώ η Πορτογαλία γινόταν όλο και καλύτερη, ο Φερνάντες έκανε νέο καλό σουτ, με την μπάλα όμως να πηγαίνει λίγο πιο πάνω από τα δοκάρια. Στο 41’ ήταν η σειρά του Ρονάλντο να κάνει σουτ, αλλά μπλόκαρε ο Σίλεσεν, για άλλη μια φορά. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες, χωρίς τέρματα.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με περισσότερη διάθεση ξεκίνησαν το δεύτερο 45λεπτο οι δύο ομάδες, προσπαθώντας να βρουν το πρώτο γκολ στην αναμέτρηση. Στο 56’ και μετά από λάθη στην άμυνα των Πορτογάλων, ο Ντεπάι έκανε το γύρισμα αλλά ο Πατρίσιο έδιωξε αποτελεσματικά. Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού η Πορτογαλία έκανε το 1-0, με τον Γκέδες ο οποίος με δυνατό σουτ μετά την πάσα του Μπερνάρντο νίκησε τον Σίλεσεν και άνοιξε το σκορ. Στο 65’ η Ολλανδία επιχείρησε να απαντήσει, με τον Ντεπάι ο οποίος έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Πατρίσιο μάζεψε με δυσκολία. Στα επόμενα λεπτά η Ολλανδία πίεζε χωρίς όμως την μεγάλη στιγμή μέχρι να φτάσουμε στο 79’, με τον Ντε Ρουν να κάνει το μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και έτσι η Πορτογαλία ήταν η 1η νικήτρια στην ιστορία της νέας αυτής διοργάνωσης.

Διακριθέντες:

Πορτογαλία: Πολύ καλό ματς από τον Γκέδες, το γκολ του ήταν αρκετό για να δώσει το τρόπαιο στη χώρα του, ενώ συνείσφερε και αμυντικά. Εκπληκτική εμφάνιση από τον Μπερνάρντο, ενώ ο Ρούμπεν Ντίας ήταν ο ηγέτης στην άμυνα.

Ολλανδία: Κανείς δεν ξεχώρισε για την ομάδα του, μέτρια εμφάνιση για τους Οράνιε.

Απογοήτευσαν:

Πορτογαλία: Δεν απογοήτευσε κάποιος με την απόδοση του.

Ολλανδία: Πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι από τους Μπάμπελ-Μπέργουιν, δεν συνείσφεραν σε τίποτα και σωστά έγιναν νωρίς αλλαγή.

Κοουτσάρισμα:

Πορτογαλία (Σάντος): Άλλο ένα τρόπαιο για τον πρώην τεχνικό της Ελλάδας, έγραψε ιστορία για άλλη μια φορά, μετά το 2016.

Ολλανδία (Κούμαν): Δεν κατάφερε το σύνολο του να δώσει στην χώρα του το πρώτο τρόπαιο των Οράνιε από το 1998.

Διαιτησία ( Undiano Mallenco): Πολύ καλή η απόδοση του Ισπανού διαιτητή, στο τελευταίο ματς της καριέρας του.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Πορτογαλία: Πατρίσιο, Σεμέδο, Φόντε, Ντίας, Γκερέιρο, Ντανίλο, Καρβάλιο (Νέβες 93'), Φερνάντες (Μουτίνιο 81'), Μπερνάρντο, Γκέδες (Ράφα 75'), Ρονάλντο

Ολλανδία: Σίλεσεν, Ντάμφρις, Φαν Ντάικ, Ντε Λιγκτ, Μπλιντ, Ντε Ρουν (Λουκ Ντε Γιονγκ 81'), Ντε Γιονγκ, Βαϊνάλντουμ, Μπάμπελ (Πρόμες 46'), Μπέργουιν (Φαν Ντε Μπεκ 59'), Ντεπάι

Σκόρερς: Γκέδες /-

Κίτρινες Κάρτες:  -/ Ντάμφρις, Λουκ Ντε Γιονγκ