Υπέταξε στην παράταση την Ολλανδία και προκρίθηκε στον τελικό η Κροατία!

Την πρόκριση στον τελικό του Nations League πανηγύρισε η Κροατία, επικρατώντας των «Οράνιε» με 4-2 στην παράταση

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με ανατροπές, με γκολ δευτερόλεπτα πριν σφυριχτεί η λήξη και με τον νικητή να κρίνεται στην παράταση, η Κροατία επικράτησε 4-2 της γηπεδούχου Ολλανδίας, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον τελικό του Nations League!

Η Κροατία βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 34’, έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφαρίστηκε στο 90’+6’, αλλά έδειξε χαρακτήρα στην παράταση, σκοράροντας δύο ακόμα φορές για το τελικό 4-2! Έτσι, ηη χρυσή γενιά του κροατικού ποδοσφαίρου πήρε την πρόκριση σε έναν ακόμα μεγάλο τελικό.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Κροατία να μπαίνει πιο δυνατά και με περισσότερη διάθεση να δημιουργήσει επιθετικά. Στο 15’ ο Πέρισιτς μπήκε στη μεγάλη περιοχή των Ολλανδών, αλλά κόπηκε από τον Ντούμφρις, ενώ στο 18’ οι γηπεδούχοι έφτιαξαν την πρώτη τους καλή φάση, με τον Σίμονς να κοντρολάρει όμορφα και να κάνει το τελείωμα από πολύ πλάγια θέση, πάνω στον Λιβάκοβιτς.

Στο 24’ ο Μόντριτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά η φάση είχε σταματήσει πολύ νωρίτερα για φάουλ του Πάσαλιτς που έκανε ψαλιδάκι… στο κεφάλι του Άκε, ενώ στο 31’ ένα έξυπνο ψιλοκρεμαστό σουτ του Κράμαριτς πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπάιλοου. Η Ολλανδία αφού προειδοποίησε με το δυνατό αλλά άστοχο σουτ του Κουπμάινερς στην αντεπίθεση, στο 34’ έφτιαξε την καλύτερη φάση της, με συνεχόμενες πάσες που κατέληξαν στον Μάλεν, ο οποίος με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στο πλαϊνό δίχτυ για το 1-0! Το ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να «παγώνουν» τον ρυθμό και να προφυλάσσουν το προβάδισμά τους.

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με την Κροατία να μπαίνει… φουριόζα, πιέζοντας για την ισοφάριση και κλείνοντας τους «Οράνιε» στα καρέ τους. Στο 49’ ο Κράμαριτς συνέκλινε από τα αριστερά και πλάσαρε με φάλτσο λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι, ενώ στο 53’ ο Χάκπο έχασε την μπάλα από τον Μόντριτς και στη συνέχεια τον ανέτρεψε εντός περιοχής, με τον Ρουμάνο διαιτητή να δίνει πέναλτι. Ο Κράμαριτς εκτέλεσε εύστοχα στη μέση της εστίας, πετυχαίνοντας το 24ο διεθνές του γκολ και ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Χάκπο πήρε την βαθιά μπαλιά του Μάλεν, αλλά σούταρε αδύναμα πάνω στον τερματοφύλακα στο 69’, αλλά η ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο Χρβάτσκα είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της, ανεβάζοντας παράλληλα και την πίεσή της. Και στο 73’ ανταμείφθηκε, με τον Ιβάνουσετς να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά και να βρίσκει με σέντρα τον Πάσαλιτς, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση από την καρδιά της αντίπαλης άμυνας, έφερε την ανατροπή!

Στα τελευταία λεπτά οι Ολλανδοί ανέβασαν την απόδοσή τους ψάχνοντας την ισοφάριση, πιέζοντας ασφυκτικά την άμυνα των Κροατών από το 85’ και έπειτα. Στο 90’+1’ ο Χάκπο βρήκε στρωμένη μπροστά του την μπάλα, σε πολύ πλεονεκτική θέση, αλλά σούταρε άστοχα, ενώ στο 93’ ο Λανγκ εκτέλεσε φάουλ και ο Άκε έπιασε το γυριστό, με τον Λιβάκοβιτς όμως να μπλοκάρει ξανά. Τελικά, η Ολλανδία ισοφάρισε στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, με τον Λανγκ, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 85’, να εκμεταλλεύεται την αδυναμία της κροατικής άμυνας να απομακρύνει σε φάση διαρκείας, κάνοντας το 2-2 και στέλνοντας το ματς στην παράταση!

Με την επανεκκίνηση της δράσης, ο Ντάλιτς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή τον Πέτκοβιτς και εκείνος δεν άργησε να τον δικαιώσει, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην Κροατία στο 98’, όταν υποδέχθηκε ιδανικά την μπάλα ρολάροντας το σώμα του και δημιουργώντας χώρο, που του έδωσε τη δυνατότητα να νικήσει τον Μπάιλοου με μακρινή σουτάρα για το 3-2!

Στο 116' οι Κροάτες κέρδισαν πέναλτι, με τον Λούκα Μόντριτς να αναλαμβάνει την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 4-2, που έστειλε την Κροατία στον τελικό του Nations League.

Πλέον οι Κροάτες περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού ανάμεσα σε Ιταλία και Ισπανία, για να μάθει την ομάδα που θα αντιμετωπίσει στον τελικό.