Ο Μοράτα «ξέρανε» τους Πορτογάλους στο 88’ (vid)

Η Ισπανία άρπαξε την πρωτιά από την Πορτογαλία

Η Ισπανία άρπαξε την πρωτιά από την Πορτογαλία, καθώς τη νίκησε με 1—0 μέσα στην Μπράγκα, χάρις σε γκολ του Μοράτα στο 88ο λεπτό.

Στο 21ο λεπτό η πρώτη καλή φάση του αγώνα, καθώς το σουτ του Καρβάλιο πέρασε μόλις έξω ενώ στο 23’ ο Σιμόν έσωσε μετά από σουτ του Νέβες και στο 32’ ο Βάσκος είπε όχι εντυπωσιακά και σε σουτ του Ζότα. Στο 37’ το μακρινό σουτ του Φερνάντες πέρασε μόλις έξω ενώ στο 42’ οι Ισπανοί είχαν δοκάρι με τον Φεράν Τόρες.

Στο 47ο λεπτό ο Σιμόν έσωσε μετά από πλασέ του Ρονάλντο ενώ στο 71’ ο Κόστα είπε όχι σε σουτ του Μοράτα και στο 74’ έβγαλε και το σουτ του Καρβάλιο όπως έκανε και στο 77’ σε νέα προσπάθεια του Μοράτα.

Τελικά στο 88ο λεπτό ο Καρβαχάλ σέντραρε από δεξιά, ο Νίκο Ουίλιαμς έδωσε με κεφαλιά στον Μοράτα που εξ επαφής πλάσαρε για το 0-1.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ντιόγκο Κόστα, Κανσέλο, Ντανίλο, Ρουμπέν Ντίας, Νούνο Μέντες, Νέβες (89’ Φέλιξ), Καρβάλιο (78’ Βιτίνις), Φερνάντες, Ρονάλντο, Ζότα (78’ Λεάο), Μπερνάρντο Σίλβα (73’ Ζοάο Μάριο)

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Γκαγιά, Καρβαχάλ, Γκιγιαμόν (46’ Μπούσκετς), Τόρες, Ρόδρι, Σολέρ, Κόκε (60’ Γκάβι), Μοράτα, Φεράν Τόρες (73’ Νίκο Ουίλιαμς), Σαράμπια (61’ Πέδρι)