Τρένο με… οδηγό Κβαρατσκέλια στην Β’ κατηγορία η Γεωργία

Στο ματς της Δ’ κατηγορίας, η Εσθονία πέρασε με το εμφατικό 4-0 στην έδρα του Σαν Μαρίνο

Η άνοδος ήταν δεδομένη! Παρόλα αυτά, η Γεωργία ήθελε να τελειώσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την πορεία της στην Γ’ κατηγορία και το κατάφερε.

Με τον Κβαρατσκέλια για ακόμη ένα ματς να είναι ο πρωταγωνιστής, η Γεωργία επικράτησε 2-1 στην έδρα του Γιβραλτάρ και… έφυγε αήττητη για την Β’ κατηγορία με 16 βαθμούς. Την ίδια ώρα, οι γηπεδούχοι υποβιβάστηκαν στην Δ’ και τελευταία κατηγορία με μόλις έναν πόντο.

O σούπερ σταρ της Νάπολι ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα στη Γεωργία με πέναλτι στο 19’, με τον Τσιταϊσβίλι στο 49’ να δίνει αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Ο Άνεσλεϊ στο 77’ μείωσε για λογαριασμό του Γιβραλτάρ και άγχωσε την ομάδα του Βίλι Σανιόλ που κράτησε όμως ως το φινάλε τη νίκη.

Στο… βαλκανικό ντέρμπι, η Βουλγαρία εκμεταλλεύτηκε το αριθμό πλεονέκτημα που αποκόμισε από την αποβολή του Τοντορόσκι στο 14’ και με γκολ του Ντεσπότοφ στο 50ο λεπτό επικράτησε 1-0 της Βορείου Μακεδονίας εκτός έδρας!

Στο ματς της Δ’ κατηγορίας, η Εσθονία πέρασε με το εμφατικό 4-0 στην έδρα του Σαν Μαρίνο και πήρε την άνοδο, έχοντας το απόλυτο σε τέσσερις αναμετρήσεις!

Ο Ανιέρ στο 38’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Τενίστε στο 56’ να γράφει το 2-0. Δέκα λεπτά αργότερα ο Σάπινεν αύξησε το προβάδισμα της Εσθονίας, με τον Ανιέρ στο 80’ να σκοράρει εκ νέου και να βάζει το κερασάκι στην τούρτα.