Νίκη με αλλαγές και Ράσφορντ η Αγγλία (vid)

Με το γκολ του Ράσφορντ η Αγγλία επικράτησε 1-0 της Ελβετίας σε φιλική αναμέτρηση στο Λέστερ.

Μπροστά σε 30.000 κόσμου στο "Κινγκ Πάουερ Στάντιουμ", η Αγγλία επικράτησε σε φιλικό 1-0 της αξιόμαχης Ελβετίας, επιστρέφοντας στις νίκες μετά την ήττα από την Ισπανία στο Nations League.

Αρκετές αλλαγές είχε η ενδεκάδα της Αγγλίας, με τον Γκάρεθ Σάουθγκειτ να δοκιμάζει πολλά νέα πρόσωπα. Από την άλλη, οι Ελβετοί προέρχονταν από το επιβλητικό 6-0 κόντρα στην Ισλανδία για την πρεμιέρα του Nations League.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να χάνουν αρκετές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Η Ελβετία ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι, με τον Σακίρι στο 7’ να μπαίνει στην περιοχή, με το πλασέ του, όμως, να βρίσκει το αριστερό δοκάρι του Μπάντλαντ. Όσο περνούσε ο χρόνος, οι Ελβετοί κυκλοφορούσαν καλύτερα την μπάλα, με τους Άγγλους, όμως, να παραμένουν πάντα επικίνδυνοι. Η πρώτη καλή ευκαιρία για τους Άγγλους ήρθε στο 16’, με την κεφαλιά του Ντάιερ να περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Με διάθεση να επιτεθεί, μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Αγγλία, η οποία στο 54’ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ράσφορντ, έπειτα από σέντρα του Γουόκερ από δεξιά.

Οι πολλές αλλαγές επηρέασαν το ρυθμό του αγώνα, με τους παίκτες του Πέτκοβιτς, όμως, να προσπαθούν να απειλήσουν δίχως αποτέλεσμα τους Άγγλους. Την τελευταία της ευκαιρία για να ισοφαρίσει είχε η Ελβετία στο 90’, όταν ο Ατζέτι, που είχε περάσει ως αλλαγή, έπιασε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Nations League: Τελευταία Ενημέρωση