Κρατάνε τη τύχη για τη πρωτιά στα χέρια τους οι Ισπανοί

MONEY PLUS BONUS: Επιλέξτε οποιαδήποτε μέθοδο πληρωμής και λάβετε 10% μπόνους στη κατάθεσή σας!

Η ουραγός του τέταρτου γκρουπ Ελβετία υποδέχεται τη πρωτοπόρο Ισπανία στο «St. Jakob-Park» της Βασιλείας για την 5η αγωνιστική του Nations League.

0368: Switzerland - Spain (21:45) Uefa Nations League

Ελβετία: Βρίσκεται στη τέταρτη και τελευταία θέση του ομίλου της με μόλις δύο βαθμούς. Χρειάζεται να κάνει το 2/2 για να έχει κάποιες πιθανότητες να παραμείνει στη πρώτη κατηγορία, μόνο που δεν εξαρτάται αποκλειστικά από τα δικά της πόδια.
Σε ματς ροντέο που διεξήχθη στη Κολωνία, εξήλθε ισόπαλη 3-3 με τη Γερμανία. Μέχρι το 27' βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 2-0, με τους Γερμανούς να σκοράρουν στο αμέσως επόμενο λεπτό, μειώνοντας σε 2-1, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στo 55' τα «πάντσερ» έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, ενώ στο 57' οι Ελβετοί πήραν εκ νέου το προβάδισμα. Ωστόσο η χαρά τους κράτησε μόλις τρία λεπτά, αφού στο 60' η Γερμανία ισοφάρισε σε 3-3 το οποίο έμεινε μέχρι τέλους. Την Τετάρτη (11/11) σε φιλικό αγώνα που έδωσε στο Βέλγιο ηττήθηκε με 2-1.

Ισπανία: Την πρώτη της ήττα στο θεσμό γνώρισε την προηγούμενη αγωνιστική η Ισπανία. Ηττήθηκε από την Ουκρανία μέσα στο Κίεβο με 1-0 αλλά αυτό δεν την εμπόδισε από το να συνεχίσει να οδηγεί την κούρσα στον όμιλο της. Έχοντας επτά βαθμούς λοιπόν πρωπορεύεται του ομίλου της και κρατά τη τύχη για την πρωτιά στα χέρια της. Με νίκη πάνω στους Ελβετούς η Ισπανία τους ρίχνει και μαθηματικά στη Β' κατηγορία και με τυχόν ισοπαλία στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, θα χρειάζεται μόλις ένα βαθμό στην έδρα της κόντρα στη Γερμανία την τελευταία αγωνιστική για να κλειδώσει την πρώτη θέση.

Προϊστορία: Σε επτά παιχνίδια που αναμετρήθηκαν οι δύο ομάδες, η Ισπανία μετράει 4 νίκες, μία η Ελβετία, ενώ σε άλλα δύο εξήλθαν ισόπαλες.

10.10.20 Κύπελο Εθνών Ισπανία Ελβετία 1 : 0
03.06.18 Φιλικός αγώνας Ισπανία Ελβετία 1 : 1
16.06.10 Παγκόσμιο Κύπελο Ισπανία Ελβετία 0 : 1
02.07.94 Παγκόσμιο Κύπελο Ισπανία Ελβετία 3 : 0
15.06.66 Παγκόσμιο Κύπελο Ισπανία Ελβετία 2 : 1
24.11.57 Παγκόσμιο Κύπελο Ελβετία Ισπανία 1 : 4
10.03.57 Παγκόσμιο Κύπελο Ισπανία Ελβετία 2 : 2