Champions League: Το πανόραμα της βραδιάς

Τα τελικά αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής στους πρώτους τέσσερις ομίλους

Ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική στους πρώτους τέσσερις ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, με αρκετές εκπλήξεις και πολλά γκολ!

Στις αναμετρήσεις που ξεκίνησαν στις 22:00, για τον πρώτο όμιλο η Νάπολι πέρασε «σίφουνας» από το Άμστερνταμ επικρατώντας με 1-6 του Άγιαξ. Τα γκολ για τους Ναπολιτάνους σημείωσαν οι Ρασπαντόρι (2), Ντι Λορένζο, Ζιελίνσκι, Κβαρατσκέλια και Σιμεόνε. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ  επικράτησε με 2-0 της Ρέιντζερς με τα τέρματα των Άρνολντ και Σαλάχ αντίστοιχα.

Στον δεύτερο όμιλο η Κλαμπ Μπριζ έκανε την έκπληξη και πήρε την νίκη (2-0) κόντρα στην προβληματική Ατλέτικο Μαδρίτης που πλέον φιγουράρει στη τελευταία θέση της βαθμολογίας. Την ίδια ώρα η Πόρτο πέτυχε την πρώτη της νίκη στον όμιλο επικρατώντας με 2-0 της Λεβερκούζεν στο «Ντραγκάο».

Στο άλλο ματς του τρίτου ομίλου (νωρίτερα η Μπάγερν κέρδισε με 5-0 την Βικτόρια Πλζεν) που ξεχώρισε από το αποψινό μενού, η Ίντερ πήρε τεράστια νίκη με 1-0 κόντρα στην Μπαρτσελόνα, χάρης στο γκολ του Τσαλχάνογλου στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Πλέον οι Ιταλοί ανέβηκαν στην δεύτερη θέση με έξι βαθμούς, αφήνοντας την ομάδα του Τσάβι στην τρίτη θέση με τρείς.

Όσο αφορά το ματς στον τέταρτο όμιλο (η Μαρσέιγ νίκησε (4-1) νωρίτερα την Σπόρτινγκ), Άιντραχτ και Τότεναμ «κόλλησαν» στο 0-0, με την ομάδα του Αντόνιο Κόντε να «πληρώνει» την αστοχία της. Μετά τον βαθμό οι δύο ομάδες «συγκατοικούν» στην δεύτερη και τρίτη θέση με τέσσερις βαθμούς.

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

1ος όμιλος

Άγιαξ - Νάπολι 1-6 (9' Κουντούς, 18', 47' Ρασπαντόρι, 33' Ντι Λορένζο, 45' Ζιελίνσκι, 63' Κβαρατσκέλια, 81' Σιμεόνε)

Λίβερπουλ - Ρέιντζερς  2-0 (7' Άρνολντ, 53' Σαλάχ)

2ος όμιλος

Κλαμπ Μπριζ - Ατλέτικο Μαδρίτης  2-0 (36' Σόβα, 62' Μπλάνχ)

Πόρτο - Μπάγερν Λεβερκούζεν 2-0 (69' Σανουσί, 87' Γκαλένο)

3ος όμιλος

Μπάγερν Μονάχου - Βικτόρια Πλζεν 5-0 (7', 50' Σανέ, 13' Γκνάμπρι, 21' Μανέ, 59' Τσούπο Μότινγκ)

Ίντερ - Μπαρτσελόνα 1-0 (45' Τσαλχάνογλου)

4ος όμιλος

Μαρσέιγ - Σπόρτινγκ Λισαβόνας 4-1 (1' Τρινκάο, 13' Σάντσεζ, 16' Χάριτ, 28' Μπαλέρντι, 84' Μπεμπά)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Τότεναμ 0-0