Απίστευτη Νάπολι «σκότωσε» με εξάρα τον Άγιαξ - Εύκολη νίκη για Λίβερπουλ

Η Νάπολι πέρασε από την Ολλανδία με 6-1. Νίκη για τη Λίβερπουλ με 2-0 τη Ρέιντζερς

Καταιγιστική και… λίγο είναι. Η Νάπολι που κατέβηκε σήμερα στο Αμστερνταμ για να αντιμετωπίσει τον Άγιαξ δεν παίζεται… Κάπως έτσι οι Ιταλοί σάρωσαν με 6-1 τον Αίαντα, σε ένα αποτέλεσμα που κάνει ένα μεγάλο… κρότο στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο. Την ίδια στιγμή η Λίβερπουλ χωρίς να ανεβάσει ρυθμό κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε απέναντι στη Ρέιντζερς τη νίκη με 2-0.

Μετά τα αποτελέσματα αυτά η Νάπολι παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου έχοντας τρεις νίκες στις τρεις πρώτες αγωνιστικές ενώ οι «ρεντς» ακολουθούν μετά και τη σημερινή τους επικράτηση τρεις βαθμούς λιγότερους, έξι, στη δεύτερη θέση.

Στο «Γιόχαν Κρόιφ» η Νάπολι δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα ο Άγιαξ, που ήταν πιο επιθετικός στην αρχή να σκοράρει στο 9ο λεπτό με τον Κούντους, στον οποίο χτύπησε η μπάλα και άλλαξε πορεία καταλήγοντας στα δίχτυα.

Ωστόσο, το γκολ αυτό φαίνεται πως αφύπνισε τους παίκτες της Νάπολι, οι οποίοι έκαναν την ανατροπή, πετυχαίνοντας έξι γκολ. Αρχικά, απάντησαν στο 18ο λεπτό με τον Ρασπαρόντι και στη συνέχεια με τον Ντι Λορέντσο έκαναν το 2-1, παίρνοντας «κεφάλι» στο σκορ. Στο 45ο λεπτό ο Ζιελίνσκι έκανε το 3-1 με τους Ιταλούς να σκοράρουν το τέταρτό τους γκολ στην αρχή του δεύτερου 45λέπτου, με τον Ρασπαρόντι στο 47’. Η συνέχεια ήταν ανάλογη… Στο 63ο λεπτό ο Κβαρατσκέλια έκανε το 5-1 και στο 81ο λεπτό ο Σιμεόνε έκανε το τελικό 81ο λεπτό.

Στην Αγγλία η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλεξάντερ Άρνολντ. Το γκολ αυτό έδωσε μεγάλη ώθηση στους παίκτες του Κλοπ οι οποίοι έδειχναν πιο σίγουροι στις κινήσεις τους μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 53ο λεπτο ο Σαλάχ με πέναλτι έκανε το 2-0 που ήταν και το τελικό.