«Καθάρισε» την Ατλέτικο και τρελαίνει κόσμο η Μπριζ, πήρε μπρος η Πόρτο!

Οι Βέλγοι γονάτισαν την Ατλέτικο, επικρατώντας 2-0 ενώ με το ίδιο σκορ λύγισε τη Λεβερκούζεν η Πόρτο

Τρένο η Μπριζ, λύγισε και την Ατλέτικο! Οι πρωταθλητές Βελγίου επικράτησαν 2-0 των «ροχιμπλάνκος» και διατήρησαν το απόλυτο, κάνοντας το 3X3 στους ομίλους του Champions League. Την ίδια ώρα η Πόρτο έκανε… σεφτέ, παίρνοντας νίκη με το ίδιο σκορ στο «Ντραγκάο».

Η Μπριζ, μετά τη Λεβερκούζεν και την Πόρτο, υπέταξε και την ομάδα του Σιμεόνε. Ο Σοβά άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό, σπρώχνοντας την μπάλα στα δίχτυα μετά από γύρισμα του Γιούτγκλα στο κατάλληλο τάιμινγκ, έπειτα από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας. Στο 76’, ο δημιουργός έγινε σκόρερ, βρίσκοντας δίχτυα στο 76’ με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, αφού πρώτα επέμειναν οι γηπεδούχοι σε φάση διαρκείας.

Για να διακριθεί μια ομάδα όπως η Μπριζ σε μια τόσο δύσκολη διοργάνωση σίγουρα χρειάζεται και η τύχη. Την οποία είχε στο 76ο λεπτό, όταν και έχασε πέναλτι ο Γκριζμάν, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Η Πόρτο κατάφερε με την… τρίτη να πάρει την πρώτη της νίκη στο φετινό Champions League με τα γκολ από Ζαϊντού (69’) και Γκαλένο (87’), ενώ η Λεβερκούζεν ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Φρίμπονγκ στο 88’ με δεύτερη κίτρινη.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά πιο δραματικό απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ και ο πίνακας των σκόρερ. Στο πρώτο μέρος έχασαν ευκαιρίες και οι δύο ομάδες για να ανοίξουν το σκορ. Στο 16’ ο Χάντσον Οντόι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά δεν υπήρξε γκολ, καθώς προηγήθηκε φάουλ του Άντριχ στον Εβανίλσον. Στο 42΄ έγινε η πιο παράξενη φάση του αγώνα. Ο Ταρεμί πανηγύρισε για το 1-0, αλλά μέσω VAR η φάση γύρισε πίσω, επειδή είχε κάνει χέρι στην άλλη περιοχή ο Καρμό. Ο Σικ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, αλλά ο Ντιόγκο Κόστα του είπε «όχι».

Στην τελική ευθεία η Πόρτο ήταν καλύτερη, με τον Ζαϊντού να ανοίγει το σκορ στο 69’ με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, με τον Ταρεμί να πιστώνεται την ασίστ. Ο Ιρανός φορ… σέρβιρε και στο 87’ για τον Γκαλένο που… σφύριξε τη λήξη.

Πηγή: sportfm.gr

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση