Καθήλωσε την Μπαρτσελόνα με γκολάρα Τσαλχάνογλου η Ίντερ

Η Μπαρτσελόνα είχε την κατοχή αλλά η Ίντερ είχε την αποτελεσματικότητα, παίρνοντας σπουδαία νίκη (1-0)

Μια ψυχωμένη Ίντερ, πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 επί της Μπαρτσελόνα στο Μιλάνο, έχοντας για «όπλο» της την σπουδαία αμυντική της λειτουργία!

Τσαλχάνογλου ο χρυσός σκόρερ για τους «νερατζούρι», νίκησε τον Τερ Στέγκεν με άπιαστο συρτό σουτ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου! Οι «μπλαουγκράνα» πίεζαν σε ολόκληρη την αναμέτρηση αλλά δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν την ανωτερότητά τους σε γκολ, μένοντας τρεις βαθμούς πίσω από την αποψινή τους αντίπαλο και τη δεύτερη θέση του τρίτου ομίλου.

Το ματς:

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Μπαρτσελόνα να μπαίνει πιο δυνατά, έχοντας την κατοχή της μπάλας, ωστόσο την πρώτη ευκαιρία τη δημιούργησε η Ίντερ στο 7’, μετά από γρήγορη αντεπίθεση και βολίδα του Τσαλχάνογλου, την οποία απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Τερ Στέγκεν. Στο 12’ ο Ραφίνια εκτέλεσε κόρνερ και ο Μάρκος Αλόνσο έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ονάνα, ενώ στο 14’ ο Σκρίνιαρ απομάκρυνε τελευταία στιγμή, πριν μια συρτή σέντρα του Αλόνσο φτάσει στον… οπλισμένο Λεβαντόφσκι.

Στο 14’ μια καρφωτή κεφαλιά του Κρίστενσεν κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Ίντερ, ενώ στο 21’ ένα μακρινό σουτ του Ντιμάρκο κόντραρε στον Κρίστενσεν και κατέληξε κόρνερ. Στο 23’ ο Γκαρθία έκανε χέρι εντός περιοχής, αλλά ο διαιτητής τσέκαρε τη φάση στο VAR, δίνοντας οφσάιντ του Μαρτίνεζ στο ξεκίνημα της φάσης.

Στο 29’ ο Κορέα βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Μπαρτσελόνα και νίκησε τον Ονάνα, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ στο 36’ ο πιο δραστήριος επιθετικά παίκτης των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο, Ντεμπελέ, έκανε όμορφη ατομική προσπάθεια και σουτ στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, από πλάγια θέση. Τελικά, ή Ίντερ ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από αντεπίθεση ο Τσαλχάνογλου έπιασε άπιαστο μακρινό συρτό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του Τερ Στέγκεν!

Ίδιο το σκηνικό και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με την Μπαρτσελόνα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει φάσεις. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 61’ για να «αγγίξουν» την ισοφάριση οι «μπλαουγκράνα», με τον Ντεμπελέ να μπαίνει στη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων και να στέλνει την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ονάνα.

Στο 67’ ο Πέδρι σκόραρε για την Μπαρτσελόνα μετά από σέντρα του Ντεμπελέ και άστοχη έξοδο του Ονάνα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από εισήγηση του VAR, αφού η μπάλα είχε βρει στο χέρι του Φατί πριν φτάσει στον 19χρονο επιθετικό.Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Τσάβι ήρθε στο 88’, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντεμπελέ, ο Μπουσκέτς βρέθηκε φάτσα με την εστία, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.