Πήρε το ντέρμπι κόντρα στον ΑΠΟΕΛ η Ομόνοια

Οι «Πράσινοι» κέρδισαν με 3-1

Το «αιώνιο» ντέρμπι Ομόνοια – ΑΠΟΕΛ στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» δικαίωσε τις προσδοκίες. Η Ομόνοια κέρδισε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών με 3-1 σε 121’ και συνεχίζει το αήττητό της. Ωστόσο, το ΑΠΟΕΛ του Παύλου Κωνσταντίνου που γνώρισε τη 2η του ήττα έδειξε πολύ καλό πρόσωπο (έβγαλε τις δυο πρώτες αγωνιστικές ένα πρόγραμμα Γολγοθά με Παφιακό και Ομόνοια) και ότι έχει τα φόντα να διακριθεί.

Η Ομόνοια άρχισε εντυπωσιακά και προηγήθηκε 4-0 και 13-04, αλλά το ΑΠΟΕΛ με ντεμαράζ μείωσε 13-09. To «τριφύλλι» όμως ανέβασε ρυθμούς και κέρδισε 25-13 σε 26’ γράφοντας το 1-0 σετ.

Η ομάδα του Σ. Σάββα μπήκε σαφώς καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 06-02. Οι «πράσινοι» ξέφυγαν 14-08, αλλά το ΑΠΟΕΛ του Π. Κωνσταντίνου μείωσαν σε 16-12. Οι «γαλαζοκίτρινοι» συνέχισαν να παίζουν καλά και μείωσαν 18-17. Το «αιώνιο» ήταν ντέρμπι 23-23 και κρίθηκε στους έξτρα πόντους με το ΑΠΟΕΛ να κερδίζει 27-29 σε 37’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ..

Για τρίτη φορά η Ομόνοια άρχισε καλύτερα το σετ και προηγήθηκε 07-03 στο τρίτο σετ. Το ΑΠΟΕΛ ήταν αποφασιστικό, αντέδρασε προηγήθηκε 13-15, αλλά οι «πράσινοι» ισοφάρισαν 18-18. Οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν 18-20, αλλά οι «πράσινοι» προ του φάσματος να χάσουν το σετ ανασυντάχθηκαν κερδίζοντας 25-23 σε 32’

Η Ομόνοια στο τέταρτο σετ βρέθηκε στην πρωτοπορία για τέταρτη φορά στο ντέρμπι 06-03, αλλά το ΑΠΟΕΛ δεν άργησε να μειώσει ξανά 08-06 και κατάφερε να ισοφαρίσει 09-09. Οι παίκτες του Σ. Σάββα προηγήθηκαν ξανά με 14-10 «βάζοντας πίεση» στους «γαλαζοκίτρινους». Η Ομόνοια διατήρησε τον ρυθμό της και αύξησε σε 18-11, ενώ το ΑΠΟΕΛ φάνηκε να μένει από δυνάμεις και οι «πράσινοι» διαμόρφωσαν το 21-12 και τέλειωσαν το σετ. Η Ομόνοια εξασφάλισε τη νίκη στο ντέρμπι με 3-1 αφού κέρδισε το σετ 25-17 σε 26’.

Τα σετ: 3-1 (25-13, 27-29, 25-23, 25-17)

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Souza, Ελευθερίου, Lescov, Προδρόμου, Leontyev, Aλεξίου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.

AΠΟΕΛ (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Romanutti, Σκορδής, Στρουγκάρεβιτς, Αντωνιάδης, Vanags, Jansons – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Παναγιωτίδης, Κυπριανού.Τα σετ 3-1 (25-13, 27-29, 25-23, 25-17)