Διέλυσε τον Απόλλωνα

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια της αναμέτρησης που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας, επικρατώντας του Απόλλωνα στο "Κίτιον" με 96-44. Μόνο στο πρώτο πεντάλεπτο άντεξαν οι φιλοξενούμενοι, με την ομάδα της Λάρνακας να είναι ανώτερη σε όλο το υπόλοιπο διάστημα του αγώνα, καταφέρνοντας να πετύχει μία αρκετά μεγάλη και σημαντική νίκη, σημειώνοντας μάλιστα 15 τρίποντα. Αυτή ήταν η 3η νίκη στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Λίνου Γαβριήλ, που έφθασε τους 7 βαθμούς. Από την άλλη, ήταν η 3η ήττα για τον Απόλλωνα που πήγε στους 5 βαθμούς. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Ανδρέας Σιζόπουλος που σημείωσε 20 πόντους (4 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 ασσίστ), ενώ διακρίθηκαν επίσης σημειώνοντας διψήφιο αριθμό πόντων οι Λέοναρντ Πίγκραμ (16 πόντους , 4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Τάιρελ Μπιγκς (13 πόντους, 2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του με το σκορ να οδηγείται στο 8-8 μέχρι το 5', ενώ μετά από δυόμιση λεπτά η ομάδα της Λάρνακας ήταν μπροστά με 13-10. Έπειτα οι "κιτρινοπράσινοι" ανέβηκαν αρκετά, καταφέρνοντας με ένα σερί οκτώ πόντων να φέρουν το σκορ στο 21-10 στο 7:30. Από δύο ακόμα πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες στην συνέχεια (Γεωργίου για Απόλλωνα, Μπιγκς για ΑΕΚ) φέρνοντας το σκορ στο 23-12 με την λήξη της πρώτης περιόδου.

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ που μέχρι το 12:30 έφερε το σκορ στο 31-17. Οι Λαρνακείς υπερείχαν στο παρκέ, και μέχρι τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου έφεραν την διαφορά στους είκοσι πόντους (41-21). Με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΚ σημείωσε δέκα ακόμα πόντους, ενώ δέχθηκε τέσσερις, με το σκορ να οδηγείται στο 51-25.

Με ένα σερί 8-2 ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας, μειώνοντας σε 53-33. Στην συνέχεια η ΑΕΚ όμως ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο παιχνίδι, σημειώνοντας δεκαεννέα σερί πόντους, φέρνοντας το σκορ στο 72-33, μισό λεπτό πριν το φινάλε του δεκαλέπτου. Ένα ακόμα πόντο σημείωσε μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου ο Απόλλωνας, με ελεύθερη βολή του Πιττάκα.

Με παρόμοιο τρόπο κύλισε ο αγώνας και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να σημειώνει δεκατρείς πόντους και να δέχεται τέσσερις μέχρι το 35', με το σκορ να φθάνει στο 85-38. Οι Λαρνακείς συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι μέχρι το φινάλε, όπου πανηγύρισαν την μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 96-44.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-12, 51-25, 72-34, 96-44