Διέλυσε την ΕΝΠ η Πετρολίνα ΑΕΚ

Τεράστια νίκη με 86 πόντους διαφορά!

Με νίκη για την Πετρολίνα ΑΕΚ άνοιξε η αυλαία για την 21η αγωνιστική στην 1η φάση της ΟΠΑΠ Basket League.

Η ομάδα της Λάρνακας, κέρδισε στο Παραλίμνι την Ένωση με 114-28, παραμένοντας έτσι στην 1η θέση της βαθμολογίας και θα διατηρηθεί εκεί έστω και ισόβαθμη της Ανόρθωσης και του Κεραυνού, εφόσον οι δυο αυτές ομάδες κερδίσουν στα παιχνίδια που θα έχουν αύριο (ο Κεραυνός) και μεθαύριο (η Ανόρθωση), με πλεονέκτημα ισοβαθμίας.

Κορυφαίος για τη νικήτρια, ήταν ο Adway (17 πόντοι, 3/4 βολές, 7/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ).

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και αύξανε συνεχώς τη διαφορά που είχε αποκτήσει, για να προηγηθεί στο 10λεπτο με 29-3.

Σε όμοιους ρυθμούς εξελίχθηκε και 2η περίοδος με τη μετέπειτα νικήτρια, να αυξάνει συνέχεια τη διαφορά και έτσι στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά στο σκορ με 56-14.

Δεδομένης της διαφοράς δυνατοτήτων, μιας και η Ένωση αγωνίστηκε χωρίς ξένους παίκτες, η διαφορά πήρε ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στη συνέχεια και αφού το επί μέρους σκορ στο 30`, πήγε στο 89-16, η ΑΕΚ έφθασε τελικά σε μιαν εύκολη νίκη με το τελικό σκορ να φθάνει στο 114-28.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 03-29, 14-56, 16-89, 28-114

Ε. Ν. Παραλιμνίου (Hadi Elhajj): Χαραλάμπους 7 (1), Παναγιώτου 4 (1), Παπαγεωργίου 1, Αλεξάνδρου 7 (1), Μikheev 4, Quinland, Zαμπάς 1, Ισαάκ 4, Χατζηκωνσταντή, Νικολάου

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 16 (2), Adway 17, Brown 10, Σιζόπουλος 11 (3), Μαντοβάνης 10, Σιμιτζής 15 (3), Πενταρής 9 (3), Στυλιανού, Λοϊζίδης, Εl Bejjani 6, Παντελή 6 (2), Τσουλούπας 14

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση