Πήρε το ντέρμπι με τον Κεραυνό η ΑΕΚ

Επικράτησε με 80-71 μετά από ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του ντέρμπι με τον Κεραυνό, επικρατώντας με 80-71 μετά από ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι. MVP του αγώνα ο Brown με 24 πόντους, 3 τρίποντα, 4 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Ο Κεραυνός μπήκε δυνατά στο παρκέ αφού προηγήθηκε με 4-0 στο 2’, με την ΑΕΚ να μειώνει στο επόμενο λεπτό με το τρίποντο του Hollingsworth (4-3). Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, με το λεϊ απ του Μαντοβάννη στο 4’. Με τις εύστοχες βολές του Reynolds στο 8’, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 17-13, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με 16-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον αφού υπήρχαν εναλλαγές με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Το τρίποντο του Brown στο 16’ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους (29-26). Ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Κεραυνός πήρε ξανά το προβάδισμα με 34-33, και σκορ ημιχρόνου ήταν 35-36.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Στροβόλου ισοφάρισε σε 41-41 με την εύστοχη βολή του Crockett στο 14’. Ο Brown έβαλε τους κιτρινοπράσινους ξανά μπροστά στο σκορ στο 16’ με βολή (46-45), και από το 16’ μέχρι το τέλος της περιόδου ο Κεραυνός έπαιξε πιο επιθετικά πετυχαίνοντας 10 πόντους σερί για το 55-46.

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το επιθετικό παίξιμο και ανέβασαν τη διαφορά στο +13 στο 32’ (46-59). Το τρίποντο του Σιμιτζή στο 33’ μείωση για την ομάδα της Λάρνακας σε 61-55, και πετυχαίνοντας άλλους 7 σερί πόντους οι γηπεδούχοι γύρισαν το παιχνίδι στο 36’ με 62-61. Οι καλαθοσφαιριστές του Λειβαδιώτη είχαν τον έλεγχο του αγώνα στα τελευταία λεπτά. Δεν άφησαν τον Κεραυνό να μειώσει και να πάρει ξανά προβάδισμα, παίρνοντας τη νίκη με 80-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 35-36, 46-55, 80-71

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 24 (3), Jones, Brown 24 (3), Σιζόπουλος 3 (1), Μαντοβάνης 2, Σιμιτζής 10 (2), Hunt 17 (2), Παντελή

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Στυλιανού 5 (1), Φ Τίγκας 9, Crockett 22 (1), Reynolds 12 (2), Taylor 15, Spencer 6 (2), Πασιαλής, Χριστοδουλίδης, Κουμής 2