Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του FIBA Europe Cup

Δεν τα κατάφερε απέναντι στη Jonava CBet, που είχε μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα (12/15) η Πετρολίνα ΑΕΚ χάνοντας με 95-84, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του FIBA Europe Cup.

Στα αρχικά στάδια του πρώτου δεκαλέπτου υπήρχε εναλλαγή στο σκορ με τη Jonava CBet στο 6' με το καλάθι του Seskus να βρίσκεται μπροστά με πέντε πόντους (10-15), ενώ στο 9' η διαφορά ήταν στους επτά (17-24) μετά το καλάθι του Marelja. Μισό λεπτό πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήρθε το λέι απ του Hunt (19-24).

Ένα δίποντο του Hunt στο 13' μείωσε τη διαφορά στους τρεις (28-31), όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (34-44) με το λέι απ του Marelja στο 18'. Οι τελευταίοι πόντοι στο πρώτο ημίχρονο ήταν για λογαριασμό των κιτρινοπράσινων με βολές από τον Jones (39-48).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες πέτυχαν από 19 πόντους που είχε αποτέλεσμα να διατηρηθεί η απόσταση των εννέα πόντων (58-67).

Οι Λαρνακείς τα έδωσαν όλα στην τέταρτη περίοδο και κατάφεραν ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του παιχνιδιού να πλησιάσουν στους τρεις πόντους (82-85) με το λέι απ του Παντελή. Η ομάδα από την Λιθουανία κρατήθηκε μπροστά στο σκορ και πήρε τη νίκη 95-84 που διαμορφώθηκε με δύο τρίποντα του Lewis.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-24, 39-48, 58-67, 84-95