Συνεχίζει με νίκη η ΑΕΚ

Επικράτησε του Απόλλωνα

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια της αναμέτρησης κόντρα στον Απόλλωνα, με MVP της αναμέτρησης τον Brown με 20 πόντουςτ, 4 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με την έναρξη του αγώνα με 3-0 στο 2’, με τον Απόλλωνα να γυρίζει το σκορ σε 8-3 στο 5’. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με 14-12.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (12’), ενώ στο ίδιο λεπτό η ομάδα της Λεμεσού ισοφάρισε (18-18) με τρίποντο του Παντουρή. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, μέχρι που η ομάδα της Λάρνακας πέτυχε 10 συνεχόμενους πόντους για το 32-22 (8’). Οι «γαλάζιοι» μείωσαν τη διαφορά σε 32-30 και το ημίχρονο έληξε με σκορ 34-32.

Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό στο τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ο Μαντοβάννης με λεϊ-απ έκανε το 43-38, ενώ ο Απόλλωνας έφερε στα ίσα το σκορ στο τελευταίο λεπτό της περιόδου (49-49). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που έλεγχε το παιχνίδι και πήρε τη νίκη με 77-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-12, 34-32, 49-49, 77-69

AEK (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 5, Brown 20 (1), Hunt 19 (2), Παντελή 2, Μαντοβάνης 4, Jones 12, Σιζόπουλος 9 (1), Λοϊζίδης, Σιμιτζής 6, Τσούλουπας

Απόλλων (Δημήτρης Παπαδόπουλος): Σοφρωνίου, N. Williams 25 (2), W. Williams 9 (2), Gill 11, Κωνσταντινίδης 2, Bowen 5, Ηλιάδης 6 (2), Παντούρης 9 (3), Κωνσταντίνου