Ερμής - Δόξα 0-4: Ανάσανε με «πάρτι» Μπατίν (vid)

Ο επιθετικός της ομάδας της Κατωκοπιάς πέτυχε χατ τρικ και οδήγησε την ομάδα σε μια μεγάλη νίκη

Σε μια σημαντική νίκη για την μάχη που δίνει για παραμονή στην κατηγορία, πέτυχε σήμερα η Δόξα επί του Ερμή στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Β΄ φάσης του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξε στο 5ο λεπτό ο Ασαμόα με ωραίο βολέ εντός περιοχής, για να αναλάβει δράση στην συνέχεια ο Μπατίν. Ο επιθετικός των φιλοξενουμένων με μια κεφαλιά (53΄), μια εκτέλεση πέναλτι (74΄) και ένα κοντινό πλασέ (84΄) πέτυχε χατ τρικ και οδήγησε την ομάδα του σε μια μεγάλη σε έκταση σκορ. Ο Ερμής έχασε πέναλτι με τον Μαύρου στο 81ο λεπτό.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: 3 Αρκετές φάσεις είχε στο ξεκίνημά της η αναμέτρηση με την Δόξα να ανοίγει μάλιστα το σκορ στο 5ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να απομακρύνουν σωστά με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στον Ασαμόα που με ωραίο βολέ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Φιρινίδη. Προηγουμένως, στο 3ο λεπτό, ο Ενγκαγκά πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ την οποία μάζεψε όμως εύκολα ο Γκρεμλς. Με τον ίδιο τρόπο προσπάθησε να απειλήσει και ο Μουκτάρης αλλά η κεφαλιά που πήρε στο 4΄ έφυγε εκτός εστίας. Η πρώτη φάση του Ερμή μετά το γκολ που δέχτηκε ήρθε στο 8ο λεπτό όταν ο Μακρίεφ πήρε την κεφαλιά εντός περιοχής, έπειτα από σέντρα του Ενγκαγκά με την μπάλα, ωστόσο, να καταλήγει εκτός εστίας. Στο 25΄ ένα καλό σουτ του Μπουλά εκτός περιοχής, πήρε πορεία πάνω από την αντίπαλη εστία. Ένα λεπτό αργότερα ο Μακρίεφ πλάσαρε από κοντά τον Γκρεμλς που έσωσε σωτήρια. Στην συνέχεια πέρασαν αρκετά λεπτά στο παιχνίδι μέχρι να δημιουργηθεί κάποια καλή φάση από τις δυο ομάδες. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Περέιρα σέντραρε στο 2ο δοκάρι όπου ο Ασαμόα πήρε την κεφαλιά για να στείλει την μπάλα πάνω από την εστία.

Β΄ Ημίχρονο: Το γκολ στην πρώτη της φάση που δημιούργησε στην επανάληψη πέτυχε η Δόξα. Στο 53ο λεπτό ο Αλεξάντρου έστειλε σέντρα ακριβείας εντός περιοχής στο κεφάλι του Μπατίν ο οποίος σκόραρε για το 0-2. Στο 60΄ ο Ντεβέσα σούταρε εκτός περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία. Στο 65΄ ο Παπαφώτη πέρασε στον Ασαμόα εντός περιοχής όμως το σουτ του τελευταίου πέρασε παράλληλα από την εστία. Στο 73΄ είχαμε την πολύ καλή απόκρουση του Φιρινίδη σε σουτ του Αρτάμπε από το ύψος της περιοχής. Στο 74ο λεπτό η Δόξα πέτυχε και τρίτο γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπατίν, μετά από χέρι του Ενκαγκά εντός περιοχής. Στο 79΄ ο Λαγός έπιασε το γυριστό σουτ στην κίνηση εντός περιοχής, όμως η μπάλα πήρε κατεύθυνση πάνω από την εστία. Δυο λεπτά αργότερα ο Ερμής κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μιτρέα στον Ντε Μέλο. Ο Μαύρου πλάσαρε στην δεξιά γωνιά του Γκρεμλς όμως ο τερματοφύλακας της Δόξας απέκρουσε σωτήρια. Στο 83΄ ο Μπόλιεβιτς σούταρε, ο Φιρινίδης απέκρουσε, όμως ο Μπατίν στην επαναφορά με κοντινό πλασέ πέτυχε το χατ τρικ για τον ίδιο και το τελικό 0-4 για την Δόξα. Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 91΄ ο Ασαμόα πλάσαρε εκτός περιοχής, όμως η προσπάθειά του ήταν άστοχη.

Κοουτσάρισμα:

Μιχαήλ (Ερμής): Με σχηματισμό 4-2-3-1 ξεκίνησε την αναμέτρηση η ομάδα της Αραδίππου. Δέχτηκε το γκολ από μια αδράνεια της αμυντικών της κι έτσι αναγκάστηκε από νωρίς να ψάξει την ανατροπή. Στο Α΄ μέρος ήταν πιο επιθετικός ο Ερμής, φτιάχνοντας κάποιες φάσεις, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να ισοφαρίσει. Η απόδοση των γηπεδούχων στην επανάληψη δεν ήταν αναμενόμενη με αποτέλεσμα να δεχτεί μοιραία ακόμη μία ήττα.

Χατζηλούκας (Δόξα): Με το ίδιο σύστημα παράταξε την ομάδα του και ο τεχνικός της Δόξας. Έπειτα από το γρήγορο γκολ που βρήκε, η ομάδα της Κατωκοπιάς δεν κυνήγησε κάτι περισσότερο, κοιτάζοντας περισσότερο την διαφύλαξη του υπέρ της σκορ. Το γκολ του Μπατίν στο 53΄, ωστόσο, την απελευθέρωσε με συνέπεια να παίξει πιο άνετα, να βρει χώρους και να πετύχει συνολικά 4 γκολ.

Διακριθέντες:

Ερμής: Ο Μπουλά είχε διάθεση, ήταν κινητικός και προσπάθησε με ατομικές ενέργειες να απειλήσει την Δόξα.

Δόξα: Ο Μπατίν ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της βραδιάς καθώς με δικό του χατ τρικ απλοποίησε τα δεδομένα για την ομάδα του.

Απογοητεύσαντες:

Ερμής: Δεν κατάφεραν να διώξουν σωστά οι αμυντικοί των φτεροπόδαρων στη φάση του γκολ με αποτέλεσμα να βάλουν την ομάδα τους από νωρίς στα δύσκολα. Γενικά δεν έπεισε η αμυντική συμπεριφορά των φτεροπόδαρων, κάτι για το οποίο άλλωστε μιλά και το σκορ.

Δόξα: Προβλήματα αντιμετώπισε στο αριστερό άκρο της άμυνας ο Ζατλ με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί στην ανάπαυλα.

Διαιτησία: Σωστός στις κίτρινες που έδωσε ήταν ο Νικόλας Νεοκλέους, όπως επίσης και στις δυο υποδείξεις πέναλτι. Θα μπορούσε να δείξει κίτρινη κάρτα σε ακόμη μερικές περιπτώσεις.

Ερμής (Μιχαήλ): Φιρινίδης, Ταραλίδης (Πανούσης 21΄), Κατσιατή (Ντε Μέλο 70΄), Ντεβέσα, Μακρίεφ (Μαύρου 56΄), Ψάλτης, Φυλακτού, Κουατσίκα, Λαγός, Νγκανγκά, Μπουλά

Δόξα (Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Περέιρα, Μουκτάρης, Τίνκου, Παπαφώτης (Αρτάμπε 70΄), Μπατίν, Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Αλεξάνδρου, Ζατλ (Λουίς Κάρλος 46΄), Μιτρέα

Σκόρερ: - / Ασαμόα (5΄), Μπατίν (53΄, 74΄, 83΄)

Κίτρινες κάρτες: Μπουλά, Ντεβέσα / Περέιρα, Παπαφώτης

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Νικόλας Νεοκλέους