Έβγαλε νοκ-άουτ την Δόξα η Καρμιώτισσα (vid)

Η ομάδα των Πολεμιδιών κέρδισε με 2-1 και ξέφυγε στο +10 από την ομάδα της Κατωκοπιάς

Νίκη που της δίνει τεράστιο προβάδισμα για να παραμείνει στην κατηγορία με 2-1 έκανε Καρμιώτισσα απέναντι στην Δόξα σε παιγνίδι που διεξήχθη στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 9η αγωνιστική της δεύτερης φάσης του δεύτερου γκρουπ του πρωταθλήματος.

Το σκορ άνοιξε ο Αγγελή (10’) για τους γηπεδούχους ενώ ο Τρούγιτς ισοφάρισε προσωρινά στο (49’) για την Δόξα για να γράψει το 2-1 ο Τσουκαλάς στο (88’) και να δώσει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

Δύο δοκάρια είχε η Καρμιώτισσα. Πρώτα με τον Κατσαντώνης στο (25’) μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ και στο (81’) με τον Ψύχα. Να σημειώσουμε πως στο 55ο λεπτό ακυρώθηκε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων μέσω VAR και onfield review.

Η Καρμιώτισσα παραμένει στην 11η θέση και τους 35 βαθμούς ενώ η Δόξα στην 12η θέση στους 25 βαθμούς. Στους 10 βαθμούς η διαφορά.

Α ημίχρονο:

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε όπως αναμενόταν με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμός με αρκετές πρωτοβουλίες κινήσεων.

Η πρώτη μεγάλη φάση, έγινε και τέρμα για την Καρμιώτισσα, όπου άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Αγγελή πήρε την κεφαλιά, απέκρουσε αρχικά Ο Αντωνίου αλλά στην επαναφορά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, σημειώνοντας το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα απείλησε ξανά η Καρμιώτισσα με ένα νέο σουτ του Θεόδωρου που απέκρουσε ο Αντώνιου.

Έπεσε στο επόμενο 10λεπτό ο ρυθμός του παιγνιδιού ενώ η επόμενη απειλή ήρθε στο 25ο λεπτό μετα από δοκάρι που βρήκε η Καρμιώτισσα μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κατσαντώνη.

Χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο το παιχνίδι με την Δόξα να κερδίζει λίγα μέτρα στο τελευταίο 15 λεπτό ενώ το πρώτο σουτ για την Δόξα ήρθε από τον Αλσέους στο 41ο λεπτό, αλλα η μπάλα πέρασε έξω.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-0.

Β ημίχρονο:

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς αφού μόλις στο 47 λεπτό η Δόξα έχασε διπλή μεγάλη ευκαιρία με τον Αλσέους.

Πρώτα μέσα από την περιοχή με ξερό σημείο και εξαιρετική απόκρουση του Σπόλιαριτς και αμέσως μετα από σέντρα του Ασάντε ο Αλσέους ξανά έχασε τεράστια ευκαιρία με κεφαλιά λίγο πάνω από την εστία.

Το γκολ για την Δόξα ήρθε εν τέλη με τον Τρούγιτς δύο λεπτά αργότερα μετά από εκτέλεση φάουλ του Προβυδάκη. Μόνος του κερδίσε τον Σπόλιαριτς με κεφαλιά και ισοφάρισε το παιγνίδι.

Στο 55ο λεπτό ακυρώθηκε μέσω VAR πέναλτι που δόθηκε από τον Φελλά υπερ της Καρμιώτισσας και φάουλ του Αντωνιάδη. Το πήρε πίσω όμως ο διαιτητής

Είκοσι λεπτά αργότερα είδαμε την επόμενη φάση στο παιγνίδι με διπλή εξαιρετική απόκρουση του Αντωνίου. Πρώτα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ψύχα, με τον Αντώνιου να του λέει όχι ενώ μετα από εξ επαφής σουτ του Κατσαντώνη να λέει ξανά όχι και  κράτησε το 1-1.

Δεύτερο δοκάρι για την Καρμιώτισσα στο 81ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Ψύχα και σκάσιμο της μπάλας, σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Αντωνίου.

Στο 88ο λεπτό ήρθε το γκολ που μπορεί να κρατήσει κατηγορία την Καρμιώτισσα. Μετά από κόντρες, ο Τσουκαλάς  κατάφερε να σημειώσει το 2-1. Μετά από μπαλιά του Κοβάσεβιτς και σουτ του Ψύχα που κόντραρε η μπάλα στρώθηκε στον Ελλαδίτη που έγραψε το 2-1

Αυτην ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα με την Καρμιώτισσα να παίρνει τεράστια νίκη που την κρατά μάλλον στην πρώτη κατηγορία.

Καρμιώτισσα:  Σπόλιαριτς, Μαλόνε, Ντούμπια(Ψύχας 55'), Νεοφύτου, Τσουκαλάς, Θεοδώρου(Παούλαβετς 90'), Γκραντινάρου, Αγγελή, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς, Ουεσλάτι(Παντελή 79').

Στον πάγκο: Βιολάρης, Άντος, Μελετίου, Μιχαήλ, Παντελή, Ρόσσι, Χαραλάμπους, Γριμπακίν, Ματθαίου, Αριστείδου, Παούλαβετς, Ψύχας.

Δόξα: Αντωνίου, Τάντι(Ναμπί 80'), Τρούγιτς, Τραιτσέφσκι(Φοφανά 72'), Βελκόφσκι, Αλσεούς(Κυριάκου 90'), Αντωνιάδης, Προβυδάκης, Μέσκα(Χάνι 72'), Πούριτς, Ασάντε(Σαντίκ 72').

Στον πάγκο: Κυριάκου, Φοφανά, Σαντίκ, Ναμπί, Λοιζίδης, Αντενόν, Ε. Κυριάκου, Χ. Κυριάκου, Χάνι

Σκόρερ: Αγγελή 10', Τσουκαλάς 88' / Τρούγιτς 49'

Κίτρινες: Νεοφύτου / Βελκόφσκι, Τραιτσέφσκι, Αλσέους, Τάντι, Σαντίκ