Τούμπαρε την ΑΕΖ και κυνηγάει την Καρμιώτισσα η Δόξα! (vid)

Πήρε το τρίποντο με ανατροπή και μείωσε τη διαφορά στους έξι βαθμούς από την Καρμιώτισσα

Μεγάλη νίκη με ανατροπή για την Δόξα με 2-1 επι της ΑΕΖ στο Κατωκοπιά-Επιστροφή, στο πλαίσιο της 4η αγωνιστικής των πλέι- άουτ.

Το σκορ για την ΑΕΖ άνοιξε μόλις στο (2’) ο Σλόγκαρ ενώ ο Ναμπί ισοφάρισε μετα από εκτέλεση πέναλτι στο (9’) για την Δόξα, για να έρθει ο Τρούγιτς στο (88’) να ανατρέψει το αποτέλεσμα σε 2-1.

Οι γηπεδούχοι είχαν επίσης δύο δοκάρια, ένα σε κάθε ημίχρονο με τον Χ. Κυριάκου στο (23’) και τον Τρούγιτς στο (50’).

Η Δόξα ανεβαίνει πλέον στην 12 θέση και τους 21 βαθμούς ενώ η ΑΕΖ στην τελευταία θέση και τους 17 βαθμούς. Αμφότερες στο -6 και -9 αντίστοιχα από την Καρμιώτισσα.

Α ημίχρονο:

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ΑΕΖ, αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο Σλόγκαρ άνοιξε το σκορ.

Στην πρώτη φάση στο παιγνίδι η ΑΕΖ, σημείωσε το 1-0 με τον Σλόγκαρ. Δεν έδιωξαν σωστά οι αμυντικοί της Δόξας, ο Ρουΐς εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα και έδωσε την πάσα στον Σλόγκαρ, ο οποίος επιχείρησε το δυνατό σουτ και σημείωσε το 1-0.

Σουτ του Τρούγιτς, στα χέρια του Μιροσάβλεβιτς. Της Δόξας ζήτησαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Ρέινολντς στον αρχηγό της ομάδας. Μετα και από παρέμβαση του VAR  και onfield review, ο διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα.

Το πέναλτι ανέλαβε ο Ναμπί όπου και ισοφάρισε στο 9ο λεπτό το γρήγορο γκολ του Σλόγκαρ.

Κόπασε ο ρυθμός μετα το ξέφρενο πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν κάποια ευκαιρία μέχρι και το 20ο λεπτό

Στο 23ο λεπτό η Δόξα βρήκε δοκάρι με τον Χάρη Κυριάκου. Μετα από εκτέλεση κόρνερ με την μπάλα να πηγαίνει στο δεύτερο δοκάρι και τον Κύπριο αμυντικό προ κενής εστίας σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας της ΑΕΖ.

Τεράστια ευκαιρία ξανά για την Δόξα εννέα λεπτά αργότερα. Από τα δεξιά η μπαλιά από τον Κυριάκου με τον Ναμπί να κάνει την δυνατή κεφαλιά και ο Μιροσάβλεβιτς απέκρουσε εξ επαφής με το ένα χέρι και κράτησε το 1-1.

Εκτός από το τέρμα του Σλόγκαρ, η ΑΕΖ δεν απείλησε ξανά ουσιαστικά την εστία του Αντωνίου ενώ από την άλλη ο Μιροσάβλεβιτς απέκρουσε ξανά κεφαλιά του Τρούγιτς αυτήν την φορά στο 45ολεπτό μετα από εκτέλεση κόρνερ.

Ενώ πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο, ο τερματοφύλακας της ΑΕΖ είπε όχι στον Τρούγιτς που με απευθείας εκτέλεση φάουλ προσπάθησε να απειλήσει.

Το 1-1 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Β ημίχρονο:

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με τους γηπεδούχους να πιέζουν από τα πρώτα λεπτά και να βρίσκουν το δεύτερο δοκάρι στο παιγνίδι στο 50ο λεπτό  μετά την κεφαλιά του Τρούγιτς που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε έξω.

Από εκείνη την στιγμή δεν υπήρξε κάποια μεγάλη φάση για κάποια από τις δύο ομάδες. Κατοχή και κυκλοφορία μπάλας με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται. Δεν απείλησε ακόμη η ΑΕΖ, την εστία του Αντωνίου στο δεύτερο μέρος.

Η Δόξα είχε την επόμενη της ευκαιρία στο 80ο λεπτό με τον Τραϊτσέφσκι να κάνει την κεφαλιά μετα την μπαλιά του Ναμπί και τον Μιροσάβλεβιτς να του λέει όχι.

Χαμένη ευκαιρία με τον Χάνι για τους γηπεδούχους στο 85ο λεπτό μετά το γύρισμα του Τραϊτσέφσκι και τον πρώτο να κάνει το κοντρόλ αλλά το σουτ του πέρασε έξω.

Το γκολ που έψαχνε και άξιζε η Δόξα ήρθε στο 88ο λεπτό με τον Τρούγιτς. Μετα από μπαλιά από την άμυνα της χωρίς να πιέζεται ο Αντωνίου έκανε λανθασμένο γύρισμα με το κεφάλι πίσω τ και ο Τρούγιτς  το εκμεταλλεύτηκε με ένα μικρό άγγιγμα της μπάλας νίκησε τον Μιροσάβλεβιτς.

Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του παιγνιδιού με την Δόξα να παίρνει τρείς πολύτιμους βαθμούς.

Το 24sports σας φέρνει ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Δόξα: Αντωνίου, Τρούγιτς, Ναμπί(Φοφανά 81'), Βελκόφσκι, Αλσέους (Χάνι81'), Αντωνιάδης, Προβυδάκης, Ε. Κυριάκου, Χ. Κυριάκου(Τραϊτσέφσκι 73'), Πούριτς, Ασαντέ(Σαντίκ 65').

Στον πάγκο: Π. Κυριάκου, Φοφανά, Τραϊτσέφσκι, Σαντίκ, Λοϊζίδης, Αντενόν, Αντουί, Μέσκα, Χάνι.

ΑΕΖ: Μιλοσάβλεβιτς, Παστελλής(Ματόνγκο 85'), Ε. Αντωνίου, Σαρφό, Σλόγκαρ(Σιφναίος 79'), Σάντος(Χρίστου 68'), Ρέινολντς(Χριστοφή 85'), Ρουις, Χατζηβασίλης(Ταβάρες 68'), Ντιγκινί, Σάμπο.

Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Γιαντάλ, Κ. Αντωνίου, Χριστοφή, Ματόνγκο, Ντιομαντέ, Σιφναίος, Χρίστου, Ταβάρες, Ιωσηφίδης.

Σκόρερ: Ναμπί 9' , Τρούγιτς 88'/ Σλόγκαρ 2'

Κίτρινες: Βελκόφσκι / Ρουΐς, Σαρφό