Φρένο στο σερί του ΑΠΟΕΛ (vid)

Άρης και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο 1-1 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής

Άρης και ΑΠΟΕΛ έμειναν στην ισοπαλία και το 1-1 σε ένα ντέρμπι με αρκετές φάσεις και θέαμα. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» προηγήθηκε με τον Στρούσκι στο 33’. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ισοφάρισαν στο 45+5’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαρκίνιος. Η ομάδα του Μιλόγεβιτς κλείνει το 2022 στην κορυφή με 37 βαθμούς μαζί με την ΑΕΚ. Ο Άρης με τον αποψινό βαθμό ανέβηκε στους 32 και παρέμεινε στην 4η θέση.

Α’ Ημίχρονο

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο από την αρχή. Ο ρυθμός δεν ήταν γρήγορος και η κατοχή ήταν μοιρασμένη.

Η πρώτη τελική ήρθε στο 11’ και ήταν για τον ΑΠΟΕΛ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Σαρφό, ο Κβιλιτάια πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος με τις δύο ομάδες να βάζουν ένταση στο παιχνίδι τους. Στο 15’ ο Κβιλιτάια ήταν ο πρωταγωνιστής και στη δεύτερη φάση του αγώνα. Ο Γεωργιανός από πολύ πλεονεκτική θέση δεν πήρε όπως θα ήθελε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Εντονγκαλά.

Ο Άρης προσπαθούσε να απειλήσει με μπαλιές αλλά η άμυνα του ΑΠΟΕΛ ήταν καλά οργανωμένη και καθάριζε κάθε φάση.

Στο 26’ ο Ντάλσιο συνεργάστηκε άψογα με τον Κβιλιτάια και έκανε το σουτ στην κίνηση το οποίο όμως δεν ανησύχησε καθόλου τον Βανά Άλβες.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν δίκτυα με τον Κακόριν στο 31’ ωστόσο το γκολ ορθά ακυρώθηκε καθώς ο Ρώσος ήταν σε θέση οφσάιντ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπαμπίκα επιχείρησε να σκοράρει με σουτ εντός της περιοχής αλλά δεν βρήκε στόχο.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ στο 42’ με ένα φανταστικό σουτ του Στρούσκι από τα όρια της περιοχής. Η μπάλα χτύπησε πρώτα στο δοκάρι και κατέληξε στα δίκτυα με τον Μπέλετς να μην μπορεί να αντιδράσει.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 45+4’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαρκίνιος. Στην παράβαση υπέπεσε ο Στρούσκι καθώς βρήκε την μπάλα με το χέρι.

Το 1-1 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

Οι δύο ομάδες μπήκε ορεξάτα στην επανάληψη και έψαχναν ένα δεύτερο γκολ, ενώ ο ρυθμός ήταν αρκετά γρήγορος από τις πρώτες στιγμές στο δεύτερο μέρος.

Η πρώτη φάση ήρθε στο 56’ με τον Μαγιαμπέλα να κάνει το σουτ εκτός περιοχής χωρίς ωστόσο να ανησυχεί τον Μπέλετς.

Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε στο 58’ με τον Μαρκίνιος. Ο Βραζιλιάνος σύγκλινε από τα αριστερά και έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά, πάνω από τα δοκάρια.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ στο 67’. Ο Μαγιαμπέλα βρέθηκε απέναντι από τον Μπέλετς με τον Σλοβένο να του λέει «όχι».

Έξι λεπτά αργότερα ο κίπερ του ΑΠΟΕΛ έκανε άλλη μια σπουδαία απόκρουση στερώντας από τον Μπαμπίκα να σκοράρει από πολύ κοντινή απόσταση.

Η ομάδα του Σπιλέφσκι πίεζε ασφυκτικά την άμυνα των «γαλαζοκιτρίνων» οι οποίοι έδωσαν έμφαση στην αμυντική τους λειτουργία στα τελευταία λεπτά.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με το 1-1 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Μποακί, Μπένγκτσον (76' Στεπίνσκι), Μαγιαμπέλα, Στρούσκι (89' Μπράουν), Μπρόρσον, Μουσούντα, Ζόκε, Κακόριν (72' Γκομίς), Μπαμπίκα

ΑΠΟΕΛ (Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο, Ντβάλι (46' Καρώ), Γουίλερ, Κονσταντίνοφ (33' Σατσιάς), Σαρφό (90' Νταουσβίλι), Ντάλσιο, Μαρκίνιος (72' Θεοδώρου), Εντονγκαλά (72' Μπλουμ), Κβιλιτάια

Σκόρερ: 42' Στρούσκι / 45+5' Μαρκίνιος

Κίτρινες κάρτες: 71' Καζού / 71' Ντάλσιο

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Μενέλαος Αντωνίου

VAR: Κωνσταντίνος Φωτίου