Δείχνει το δρόμο για εξώστη ο αρχηγός! (vid)

Έκανε άλλο ένα βήμα τίτλου ο ΑΠΟΕΛ έχοντας για MVP τον Κβιλιτάια

Το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-0 του Άρη στο «ΓΣΠ» και παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Σα Πίντο ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού ανέβηκε στους 72 βαθμούς και πηγαίνει στο «αιώνιο» με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία.

Α' Μέρος

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στο ΑΠΟΕΛ που άσκησε πίεση από νωρίς την ομάδα του Άρη.

Η πρώτη τελική στον αγώνα καταγράφηκε στο 6ο λεπτό με τον Ντάλσιο να δοκιμάζει το πόδι του αλλά ο Βανά απέκρουσε.

Στο 8ο λεπτό όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα μετά από εκτέλεση του κόρνερ ο Κβιλιτάια έπιασε τη κεφαλιά με τον Βανά να απεκρούει σε πρώτο χρόνο και στην επαναφορά ο Τσεπάκ δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει και να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο Άρης σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να αντιδράσει καθώς η ανασταλτική λειτουργία των «γαλαζοκίτρινων» δούλεψε αρκετά σωστά.
Στο πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης η ομάδα του Σα Πίντο κατάφερε να διπλασιάσει τα γκολ της .Ένα γκολ με σφραγίδα του Κβιλιτάια καθώς με ωραία ατομική ενέργεια απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με πλασέ νίκησε τον Βανά γράφοντας το 2-0.

Δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι «γαλαζοκίτρινοι» λίγο έλειψε να σκοράρουν και τρίτο γκολ με τον Μαρκίνιος να φεύγει απέναντι από τον Βανά αλλά το πλασέ του απομακρύνθηκε πριν τη γραμμή από τον Σανέ.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε το ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 2-0 του Άρη.

Β' Μέρος

Ο Άρης προσπάθησε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου να πιέσει αλλά δεν μπόρεσε να βρει τους διαδρόμους για να απειλήσει ιδιαίτερα.

Στο 52ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Μουσούντα πάνω στον Κβιλιτάια. Μετά από παρέμβαση του Var ο διαιτητής έλεγξε τη φάση και τελικά έδωσε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος αλλά αστόχησε καθώς η μπάλα κτύπησε στο κάθετο δοκάρι και στην επαναφορά ο Τσεπάκ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα αυτή τη φορά κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Άρης απείλησε για πρώτη φορά στο 59ο λεπτό με τον Γκομίς να κάνει το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Μπέλετς.

Στο 70ο λεπτό ο Άρης έμεινε και με 10 ποδοσφαιριστές κάθως ο Σανέ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από μαρκάρισμα πάνω στον Εντογκαλά.

Στα επόμενα λεπτά οι ποδοσφαιριστές του Σα Πίντο διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα και δεν απειλήθηκαν καθόλου από τον Άρη.

Έτσι λοιπόν το ΑΠΟΕΛ πήρε πανάξια τη νίκη, παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος και πηγαίνει στο «αιώνιο» με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Τσεπάκ, Σούσιτς (71′ Ζέφτε), Κοσταντίνοφ, Σαρφό (71′ Βιγιαφάνες), Ντάλσιο, Ντογκαλά (87′ Εφραίμ), Μαρκίνιος (71′ Δώνης), Κβιλιτάια (83′ Τομανέ)

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Ζέφτε, Εφραίμ, Γουίλσον, Βιγιαφάνες, Μαϊόλι, Κρέσπο, Σατσιάς, Τομανέ, Μεχρί, Δώνης

Άρης:  Βανά, Μουσούντα (57′ Μάτισικ), Μπένγκτσον, Μπράουν (46′ Σαβό), Σανέ, Μαγιαμπέλα (75′ Μποακί), Νίκολιτς, Μπρόρσον, Ζόκε, Μοντνόρ (46′ Γκομίς), Ουρόσεβιτς

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μποακί, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Γκομίς, Αμπουμπακάρ, Μάτισικ, Σαβό, Σεμέδο.

Σκόρερ: 8'Τσεπάκ, 30'Κβιλιτάια/-

Κίτρινες: Σούσιτς,Μαρκίνιος/-

Αποβολές: -/Σανέ

Διαιτητής: Costa Verissimo Fabio Jose