Γαλαζοκίτρινο....με μπόλικη ένταση και νεύρα

Πήρε το ντέρμπι ο ΑΠΟΕΛ και αναρριχήθηκε στη 2η θέση

Σπουδαία νίκη για τον ΑΠΟΕΛ επί της ΑΕΚ με 1-0 στο πολύ μεγάλο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής. Σ' ένα ντέρμπι με μεγάλη ένταση και πολλά νεύρα, η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή πήρε τη νίκη, χάρις στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκιόργκι Κβιλιτάια στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Το πέναλτι κέρδισε ο σκόρερ μετά από παράβαση του Τόμοβιτς και εξέταση στο VAR από τον διαιτητή Νεοκλέους. Ακολούθησαν πολλές διαμαρτυρίες από πλευράς της ΑΕΚ για την συγκεκριμένη φάση, θεωρώντας την απόφαση του διαιτητή ως λανθασμένη.

Ο ΑΠΟΕΛ, με την σημερινή του επιτυχία, ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας, ισοβαθμώντας με την ομάδα της Λάρνακας στους 36 βαθμούς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο ημίχρονο στο ΓΣΠ ήταν γεμάτο με ένταση, πάθος και δυνατές μονομαχίες. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε στροφές, έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με Νατέλ και Σόουζα και κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις, μετά από παράβαση του Τόμοβιτς στον Κβιλιτάια και εξέταση στο VAR εντός αγωνιστικού χώρου από τον διαιτητή Νεοκλέους. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γεωργιανός, ο οποίος πέτυχε το 1-0, μέσα σε μεγάλη ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές και στους πάγκους των δύο ομάδων. Το 1-0 ήταν και το σκορ ημιχρόνου στο ΓΣΠ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον ΑΠΟΕΛ να έχει την πρωτοβουλία στις κινήσεις, αλλά την ΑΕΚ να χάνει σπουδαία ευκαιρία στο 61' για την ισοφάριση. Ο Ροσάλες έκανε την σέντρα, ο Ρομό πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Σιμόνε Σκουφέτ απέκρουσε σωτήρια και ο Βινίσιους έδιωξε στη συνέχεια σε κόρνερ. Η ΑΕΚ ενέτεινε την πίεσή της, έχασε ευκαιρία στο 87' με τον Ακοράν που τράνταξε το δοκάρι, όμως δεν έφθασε ποτέ στην ισοφάριση.

Συνεπώς, ο ΑΠΟΕΛ πήρε μια μεγάλη νίκη, ανεβαίνοντας στην 2η θέση με 36 βαθμούς, ενώ η ΑΕΚ απέτυχε να κερδίσει για ακόμα ένα παιχνίδι και είδε την σημερινή της αντίπαλο να την πιάνει στην 2η θέση.

Αναλυτικά, οι δύο ενδεκάδες:

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Πέδρο, Σαμπάλα, Καρώ, Βινίσιους, Σαρφό (75' Οκριασβίλι), Ντογκαλά (87' Έσελινγκ), Σόουζα, Κβιλιτάια (75' Μάγκλιτσα), Ντε Βινσέντι (65' Νταουσβίλι), Νατέλ (75' Θεοδώρου)

ΑΕΚ (Νταβίντ Καταλά): Λεάλ, Ροσάλες, Εγγλέζου (88' Λαμπόικο), Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Λέδες, Μάμας (57' Ακοράν), Φαράζ (57' Ρομό), Άλτμαν (66' Παναδέρο), Εσπινόσα, Τρισκόφσκι (88' Ολατούντζι)

Σκόρερ: 45' +5' Κβιλιτάια (πέναλτι)

Κίτρινες: Σόουζα, Βινίσιους, Ντε Βινσέντι / Εγγλέζου, Φαράζ, Ροσάλες, Ρομό, Παναδέρο