Εύκολα ο Απόλλωνας, το καθήκον της η ΑΕΛ, πήρε το ντέρμπι η Ολυμπιάδα

Τρεις αγώνες διεξήχθησαν στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα πετόσφαιρας γυναικών Α’ Κατηγορίας...

Σαν.. αέρας πέρασε από την Τεχνική Σχολή Αυγόρου ο Απόλλωνας, επικρατώντας με 3-0 σετ (25-12, 25-9, 25-9) του τοπικού UClan ΘΟΪ. Οι «γαλάζιες» στο ντεμπούτο της Βενεζουελάνας ακραίας Πέρες έκαναν γερό ροτέισιον και επιβλήθηκαν άνετα σε μια ώρα απέναντι στο UCLan Cyprus ΘΟΪ Αυγόρου που προσπάθησε για άλλο ένα αγώνα.

Δύσκολη αλλά υπερπολύτιμη νίκη πέτυχε η ΑΕΛ επί της αξιόμαχης Λεμεσός Volleyball με 3-0 σετ (25-19, 25-21, 25-17), στο «Νίκος Σολωμονίδης» σε έναν εξαιρετικό αγώνα σε όλα του τα σετ. Ήταν μία νίκη που κρατά στην κορυφή ισόβαθμη με τον Απόλλων την ΑΕΛ.

Σπουδαίο διπλό στο προσφυγικό ντέρμπι πέτυχε την Τρίτη 19 Ιανουαρίου 2021 η Ολυμπιάδα Ν. Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής κέρδισε την Ανόρθωση στο Αθλητικό Κέντρο Ανόρθωσης με 0-3 σετ σε 74’ (19-25,19-25, 20-25). Με τη νίκη της η ομάδα του Γ. Νικολάκη διεκδικεί ακόμα καλύτερο πλασάρισμα από την 3η θέση στο τέλος της κανονικής διάρκειας. Η Ανόρθωση έχασε την ευκαιρία να μειώσει τις αποστάσεις από την κορυφή και πρώτιστα από την αντίπαλό της ενώ μένει στην 4η θέση.