Κύπρος: Ήττα στην τρίχα από την Αυστρία

Λύγισαν στην παράταση οι διεθνείς μας

Η Εθνική Κύπρου δυστυχώς δεν τα κατάφερε απέναντι στην Αυστρία, παρά την εξαιρετική της εικόνα σε όλη την διάρκεια του αγώνα, ηττήθηκε με 72-69 σε αναμέτρηση που οδηγήθηκε στην παράταση. Η κυπριακή ομάδα τα πήγε πολύ καλά σε όλο το παιχνίδι, όμως λύγισε στο τέλος. Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στην Αυστρία, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Β’ προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκετ 2021. Κορυφαίοι για την Κύπρο ήταν οι Σάιμον Μιχαήλ (16 πόντοι (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασσίστ) και Άντονι Κινγκ (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Πιο καλά ξεκίνησαν στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι που μέχρι το 4’ προηγήθηκαν με 9-4, ενώ έως το 7’ το σκορ ήταν στο 14-5. Στην συνέχεια και μέχρι το 8:30 η Κύπρος σημείωσε οκτώ σερί πόντους (πέντε ο Κουμής, τρίποντο ο Σιζόπουλος) μειώνοντας σε 14-12. Έως το 9’ οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (Κορωνίδης για Κύπρο), ενώ στην λήξη της περιόδου ο Ιάκωβος Παντελή με μπάζερ μπίτερ τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην Κύπρο με 17-16.

Η Κύπρος συνέχισε την πολύ θετική της εικόνα και στην Β’ περίοδο, καταφέρνοντας μέχρι το 13:30 να φέρει το σκορ στο 21-17. Μέχρι τα μισά της περιόδου οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο πόντους (ο Κινγκ σκόραρε για την Κύπρο), με το σκορ να οδηγείται στο 23-19, ενώ λίγο αργότερα ο Ogunsipe με μία ελεύθερη βολή μείωσε σε 23-20. Στην συνέχεια ο Άρης Κορωνίδης με δύο διαδοχικά τρίποντα έκανε το 29-20, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Με επτά πόντους μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Αυστρία, όπου μέχρι το 22’ μείωσε σε 29-27, για να απαντήσει λίγο πιο μετά ο Παντελή με τρίποντο (32-27). Έπειτα οι γηπεδούχοι σημείωσαν τέσσερις πόντους και μείωσαν σε 32-31, με τον Παντελή με λέι απ να κάνει το 34-31. Οι αυστριακοί απάντησαν με δύο πόντους του Murati (34-33), με τον Γιώργο Θεοχαρίδη να ευστοχεί σε τρίποντο λίγο αργότερα, κάνοντας το 37-33 για την Κύπρο. Έως το 27’ οι γηπεδούχοι πέτυχαν επτά πόντους και πήραν προβάδισμα με 40-37, με τον Βασίλη Κούνα να σημειώνει τρίποντο και να ισοφαρίζει σε 40-40. Με την ολοκλήρωση της περιόδου η Κύπρος ήταν μπροστά στο σκορ με 44-43.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με την έναρξη της Δ’ περιόδου. Στο 33’ το σκορ ήταν στο 47-47, με την Κύπρο να πετυχαίνει τρεις πόντους στην συνέχεια (δύο ο Μιχαήλ, ένα ο Παντελή) και να οδηγεί το σκορ στο 50-47. Οι αυστριακοί απάντησαν με τρίποντο του Murati, ισοφαρίζοντας σε 50-50. Έως το 35’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 53-51, με την Κύπρο στο επόμενο λεπτό να πετυχαίνει τέσσερις πόντους (από δύο οι Κούνας-Κινγκ), παίρνοντας έτσι προβάδισμα με 55-53. Στην συνέχεια ο Murati ισοφάρισε σε 55-55, για να απαντήσει ο Σάιμον Μιχαήλ με τρίποντο, κάνοντας το 58-55. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και ισοφάρισαν με τον Ogunsipe σε 58-58, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Με πέντε πόντους ξεκίνησε την παράταση η Αυστρία, που προηγήθηκε με 63-58 στο 41’. Η Κύπρος αντέδρασε άμεσα και με τρεις πόντους του Κινγκ και δύο του Μιχαήλ ισοφάρισε σε 63-63, ωστόσο δυστυχώς η Αυστρία απάντησε με τρίποντο του Murati, που έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του με 66-63. Έπειτα ο Σιζόπουλος μείωσε σε 66-65 με λέι απ, με τους αυστριακούς να σημειώνουν δύο ελεύθερες βολές με τον Lanegger έως το 44:30, με το σκορ να πηγαίνει στο 68-65. Δεκαοκτώ δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση της παράτασης, ο Μιχαήλ με λέι απ μείωσε ξανά στον πόντο την διαφορά (68-67). Στην συνέχεια ο Schreiner με δύο ελεύθερες βολές έκανε το 70-67. Ο Μιχαήλ έπειτα μείωσε σε 70-69, με τον Schreiner λίγο αργότερα να κάνει το 72-69. Στην τελευταία επιθετική προσπάθεια της Κύπρου, ο Παντελή επιχείρησε το σουτ για τρεις πόντους, ωστόσο αστόχησε, με την Αυστρία να επικρατεί με 72-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 20-29, 43-44, 58-58, 72-69 (Παράταση)