Πέρασε και από το Περιστέρι με σούπερ Ζήση η ΑΕΚ!

Έφτασε στις 12 σερί νίκες

Ζήσης λαμπρός οδηγεί την ΑΕΚ!

Με μπροστάρη τον 36χρονο γκαρντ, που σημείωσε 18 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ, η Ένωση πήρε τη… ρεβάνς από το Περιστέρι για την ήττα του πρώτου γύρου στο ΟΑΚΑ, αφού απέδρασε με το διπλό από το «Ανδρέας Παπανδρέου» (73-77) για τη 12η συνεχόμενη νίκη της στην Basket League!

Στη 2η θέση του πρωταθλήματος εδραιώνεται (13-4) η ομάδα του Παπαθεοδώρου, η οποία ξεπέρασε τις απουσίες, αλλά και τα προβλήματα με τα φάουλ που αντιμετώπισε μέσα στο παιχνίδι.

Από την άλλη, για τους γηπεδούχους πάλεψαν οι Μορέιρα (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Βασιλόπουλος (10 πόντοι), με το σύνολο του Παπανικολόπουλου να υποχρεώνεται στην πρώτη ήττα του μετά από 3 νίκες.

Περιστέρι και ΑΕΚ κυριεύτηκαν από νευρικότητα στα πρώτα λεπτά και έσπασαν τα… καλάθια, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν ελαφρώς καλύτερα (7-4 στο 4’). Παρ’ όλα αυτά, η Ένωση αντέδρασε άμεσα και με σερί 6-0, πέρασε μπροστά με +3 (7-10 στο 6’).

Με τρίποντο του Μπλέικ, η ομάδα των δυτικών προαστίων ανέκτησε το προβάδισμά της (14-12 στο 7’), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν νέο 6-0 με μπροστάρη τον Σλότερ για να φτάσουν στο 14-18 (8’). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με λέι-απ του Ρέι, που έφερε τον «Δικέφαλο» στο +2 (18-20).

Η δεύτερη περίοδος ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Το Περιστέρι βρήκε σκορ από τη γραμμή των βολών και πέρασε μπροστά (27-25 στο 13’), ενώ η ΑΕΚ ταλαιπωρήθηκε αρκετά από τα μαζεμένα φάουλ που χρεώθηκαν οι παίκτες της.

Με τον Ζήση να παίρνει μπρος επιθετικά, η Ένωση έτρεξε επιμέρους 9-1 και ξέφυγε με +6 (28-34 στο 17’). Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από τις βολές και πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (33-35 στο 18’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Παπαθεοδώρου να έχει βραχεία κεφαλή (36-38).

Ο «Δικέφαλος» μπήκε καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 7-2, απομακρύνθηκε με +4 (41-45 στο 25’). Η αντίδραση των παικτών του Παπανικολόπουλου ήρθε άμεσα και με 4-0 ισοφάρισαν (45-45 στο 26’).

Με τον Ρογκαβόπουλο να μπαίνει στην εξίσωση, η ΑΕΚ διατήρησε μικρό προβάδισμα στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου (50-54 στο 29’), αν και το Περιστέρι μείωσε σε απόσταση βολής (54-55) με τρίποντο του Κάζινς στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Όπως αναμενόταν, η τέταρτη περίοδος ήταν συγκλονιστική, με την Ένωση να ξεφεύγει στο +6 χάρη σε ένα προσωπικό 5-0 του Ρέι (54-60 στο 32’). Η ομάδα του Παπαθεοδώρου απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο με τρίποντο του Γιαννόπουλου (57-65 στο 34’) και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι επιχείρησαν αντεπίθεση, με τον Μορέιρα να μειώνει στο -3 (69-72 στα 46’’) με 4 διαδοχικές βολές. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του «Δικέφαλου» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με ευστοχία από τη γραμμή των βολών σφράγισαν τη νίκη τους (73-77).

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-38, 54-55, 73-77.