Άλωσε το Βερολίνο η Μακάμπι!

Εμφάνιση με μοναδικό στόχο την νίκη πραγματοποίησε στη Γερμανία η Μακάμπι Τελ Αβίβ, αφού το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανες σαφές από την πρώτη στιγμή του παιχνιδιού ότι δεν «επιτρέπεται» να ηττηθεί για τρίτη συνεχόμενη φορά στην Ευρωλίγκα.

Οι Ισραηλινοί πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 89-95 και συνέχισαν την πορεία τους με στόχο το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα ενόψει των playoffs της διοργάνωσης.

Πλέον οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην τέταρτη θέση (12-6), την ώρα που οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας (5-13).

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Μπράιαντ με 19 πόντους, ενώ από τους Γερμανούς ξεχώρισε ο Χέρμανσον με 14.

Την «ομάδα του λαού» είδαν από κοντά περίπου 1.000 φίλοι της, οι οποίοι φρόντισαν να δώσουν βροντερό «παρών» τόσο έξω όσο και μέσα από τη «Mercedes-Benz Arena».

Με τις καλύτερες περγαμηνές ξεκίνησε η αναμέτρηση αφού οι δυο ομάδες τα πήγαν εξαιρετικά στο πρώτο δεκάλεπτο, σκοράροντας συνολικά 59 πόντους και την Μακάμπι να είναι ελάχιστα καλύτερη από άποψης ρυθμούς και στατιστικών. Οι Ισραηλινοί «πήγαν» στη δεύτερη περίοδο προηγούμενοι με +3, διαφορά που αύξησαν έως την λήξη του πρώτου ημιχρόνου στο +5, χωρίς όμως να εντυπωσιάσουν με το παιχνίδι τους και την συνολική εικόνα του παιχνιδιού να μην εντυπωσιάζει στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκε με το… πόδι στο γκάζι και έφτασε την διαφορά ακόμα και στο +14 (54-69). Ωστόσο οι Γερμανοί αντέδρασαν, έριξαν την διαφορά στους και ετοιμάστηκαν να τα δώσουν όλα στα τελευταία 10 λεπτά. Οι γηπεδούχοι κατέθεσαν όλες τους τις δυνάμεις, μείωσαν την διαφορά ακόμα και στους 4 πόντους (86-90), χωρίς όμως να καταφέρνουν να κάνουν την ολική ανατροπή και τους φιλοξενούμενες να φεύγουν με το «διπλό».