Ομόνοια/Αραράτ - ΑΠΟΕΛ 4-5: Διπλό και φουλ για τίτλο (pics)

Οι «γαλαζοκίτρινοι» έκαναν το 2-0 στη σειρά των τελικών και χρειάζονται άλλη μια νίκη για να κατακτήσουν το τίτλο

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 5-4 της Ομόνοιας στο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος φούτσαλ. Δυο τέρματα σημείωσε ο Ματέους και από ένα οι Λέο, Σοροκάπα και Ομήρου. Για την Ομόνοια σκόραραν οι Μανώλη (2) και Βίκτορ (2).

Στο πρώτο παιχνίδι της τελικής φάσης το ΑΠΟΕΛ είχε κερδίσει με 11-5. Οι «γαλαζοκίτρινοι» χρειάζονται άλλη μια νίκη για να κατακτήσουν το τίτλο. Το τρίτο παιχνίδι θα γίνει την ερχόμενη Πέμπτη (3/5, 19:00) στο Λευκόθεο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με τις δυο ομάδες να πετυχαίνουν από ένα γκολ. Ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε δυο γρήγορα γκολ στην επανάληψη και προηγήθηκε με 3-1. Η Ομόνοια κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι και να ισοφαρίσει σε 3-3 στο 30ο λεπτό.

Στη συνέχεια όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέβασαν στροφές και πέτυχαν άλλα δυο γκολ, ανεβάζοντας στο δείκτη του σκορ στο 3-5, πέντε λεπτά πριν το τέλος. Η Ομόνοια πίεσε ασφυκτικά στο τελευταίο πεντάλεπτο, μείωσε σε 4-5 στο 37’ όμως δεν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, παρά τις ξεκάθαρες ευκαιρίες που βρήκε.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

40' ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. Ο ΑΠΟΕΛ έκανε το μπρέικ και προηγείται με 2-0 στη σειρά τον τελικών.

37' ΓΚΟΛ, 4-5. Μειώνει η Ομόνοια με τον Μανώλη.

35' ΓΚΟΛ, 3-5!

33' ΓΚΟΛ, 3-4! Ο ΑΠΟΕΛ παίρνει εκ νέου προβάδισμα στον σκορ με τον Ματέους.

31' Time-out, 9:10 πριν το τέλος.

30' ΓΚΟΛ, 3-3! Ο Βίκτορ φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

28' ΓΚΟΛ, 2-3! Μειώνει η Ομόνοια με τον Μανώλη.

26' ΓΚΟΛ, 1-3! Ο ΑΠΟΕΛ παίρνει προβάδισμα δυο τερμάτων με τον Ματέους.

25' Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Σέζαρ αστοχεί σε κενή εστία.

21' ΓΚΟΛ, 1-2! Ο ΑΠΟΕΛ γυρίζει το παιχνίδι με τον Σοροκάπα.

21' Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο.

20' Τέλος 1ου ημιχρόνου.

20' Δοκάρι για τον  ΑΠΟΕΛ.

15' Η Ομόνοια συμπλήρωσε πέντε φάουλ, τέσσερα έχει ο ΑΠΟΕΛ.

7' Δοκάρι για την Ομόνοια με τον Μάνο.

6' ΓΚΟΛ, 1-1! Ισοφαρίζει ο ΑΠΟΕΛ με τον Λέο.

3' ΓΚΟΛ, 1-0! Η Ομόνοια ανοίγει το σκορ με τον Βίκτορ.