Ήττα της Εθνικής Παίδων από την Ιταλία με 2-1

Την ήττα με 2-1 γνώρισε από την Ιταλία στο "Στέλιος Κυριακίδης" στην Πάφο η Εθνική μας ομάδα των Παίδων Κ-17 σε αγώνα για την 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου του UEFA U17 Elite Round.

Με το αποτέλεσμα αυτό, δεν υπάρχουν πλέον πιθανότητες πρόκρισης για την Κύπρο.

Κλασσική χαμένη ευκαιρία για την Εθνική μας στο 18' με τον Τζουλίου από καλή θέση να σουτάρει έξω, με τους Ιταλούς να ανοίγουν το σκορ δέκα λεπτά αργότερα, στο 28' με τον Sadotti. Στο 30', σουτ του Μικελλίδη αποκρούστηκε δύσκολα από τον Ιταλό τερματοφύλακα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική μας προσπάθησε να αντιδράσει, έχασε μεγάλη ευκαιρία με το Λουκαϊδή στο 73' και ένα λεπτό αργότερα η Ιταλία έφτασε στο 2-0 με το Mannini.

O Γιώργος Σωκράτους στο 79' μείωσε σε 2-1 για την Κύπρο, αλλά οι Ιταλοί στα εναπομείναντα λεπτά διαχειρίστηκαν σωστά το υπέρ τους προβάδισμα και έφτασαν στη νίκη.

Κύπρος (Κ. Χαραλαμπίδης): Παπακωνσταντίνου, Νικολάου, Μικελίδης, Αβρμαμίδης (83' Ευαγγέλου), Κωνσταντίνου (65' Ισαάκ), Ανδρέου, Πουρσαϊτίδης, Σωκράτους, Πασχάλη (46' Λουκαϊδης), Σοφοκλέους (46' Πιριντζιής), Τζουλίου (65' X. Καττιρτζιής).

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η Ιρλανδία νίκησε με 3-0 την Ουκρανία.

Στη βαθμολογία, προηγείται η Ιρλανδία με 4 βαθμούς, όσους έχει και η Ιταλία. Ακολουθεί η Ουκρανία με 3 ενώ η Κύπρος δεν έχει βαθμό.

Στην τελευταία αγωνιστική τη Δευτέρα η Κύπρος θα παίξει με την Ιρλανδία και η Ιταλία με την Ουκρανία.