Μίλησε τελευταίος ο Ζάιρο, (χ)άρηκε ο ΠτΔ! (vid)

Έσωσε την παρτίδα ο Βραζιλιάνος στο τέλος, φέρνοντας χαμόγελα στο Νίκο Χριστοδουλίδη που βρέθηκε στο γήπεδο

Πάφος και Ομόνοια έμειναν στην ισοπαλία και το 1-1 στο πρώτο παιχνίδι της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου. Οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ στο 5’ με τον Λοΐζου. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, έχασαν ευκαιρίες και εν τέλει ισοφάρισαν στο 90+3’ με τον Ζάιρο. Πλέον όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό στο ΓΣΠ. Στο γήπεδο βρέθηκε ο ΠτΔ, Νίκος Χριστοδουλίδης, ο οποίος παρακολούθησε το παιχνίδι και πανηγύρισε το γκολ της ισοφάρισης.

Α’ Ημίχρονο

Η Ομόνοια με το καλημέρα ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Λοΐζου. Μετά από εξαιρετική κάθετη του Μπασιρού, ο νεαρός βρέθηκε φάτσα με τον Ίβουσιτς τον οποίο και πλάσαρε υποδειγματικά κάνοντας το 0-1 στο 5’.

Οι γηπεδούχοι έχασαν καλή ευκαιρία στο 12’ για να ισοφαρίσουν. Ο Αμπντουραχίμι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Ζάιρο να παίρνει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα μόλις έξω.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κακουλλής μέσα από την περιοχή από πλάγια θέση δεν κατάφερε να βρει στόχο για το 0-2.

Η ομάδα του Σαλγκάδο αναγκάστηκε να ανεβεί ψηλά για να φέρει το ματς στα ίσα και ως εκ τούτου άφηνε πολλούς ανοιχτούς χώρους με αποτέλεσμα η Ομόνοια να γίνεται απειλητική στην κόντρα.

Στο 19’ ο Ανσαριφάρντ έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής και είδε την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει άουτ.

Η επόμενη φάση στο παιχνίδι ήρθε μετά το ημίωρο. Στο 32’ ο Ναμ έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και πίεσαν αρκετά την άμυνα των «πρασίνων». Κινητήριος μοχλός στο επιθετικό τρίτο ήταν ο Μπεσάρτ Αμπντουραχίμι ο οποίος πήρε πολλές προσπάθειες πάνω του.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με το 0-1 να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο

Όπως ήταν αναμενόμενο, η Πάφος μπήκε με περισσότερες απαιτήσεις στην επανάληψη. Μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, οι «γαλάζιοι» απείλησαν τρεις φορές την εστία του «τριφυλλιού».

Στο 51’ σε φάση αντεπίθεσης οι γηπεδούχοι έχασαν καλή ευκαιρία με τον Αμπντουραχίμι το σουτ του οποίου πέρασε λίγο έξω. Στο επόμενο λεπτό, ο Βαλακάρι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Κούσουλος σταμάτησε την πορεία της μπάλα βάζοντας την κόντρα. Στο 54’ ο Ικόκο επιχείρησε να απειλήσει με συρτό σουτ το οποίο μάζεψε εύκολα ο Φαμπιάνο.

Η Ομόνοια είχε παθητικό ρόλο και περιορίστηκε στα αμυντικά της καθήκοντα με στόχο να διαφυλάξει το υπέρ της σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν μονίμως την κατοχή και πίεζαν για την ισοφάριση.

Στο 65’ ο Τάνκοβιτς έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

Η Ομόνοια έμεινε με δέκα παίκτες στο 83’ λόγω αποβολής του Μπεζούς με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Ουκρανός μπήκε ως αλλαγή στο 70’ και στο 73’ και 83’ δέχθηκε δύο κίτρινες.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα τέλειωνε στο 0-1 υπέρ της Ομόνοιας, ο Ζάιρο σαν από μηχανής θεός έσωσε την παρτίδα για την Πάφο. Μετά από μπαλιά του Ικόκο, ο αρχηγός των «γαλάζιων» σκόραρε με κεφαλιά και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 90+3.

Πλέον τα πάντα θα κριθούν στον επαναληπτικό στο ΓΣΠ.

Πάφος FC (Σαλγκάδο): Ίβουσιτς, Κβίντα, Χότσκο, Ζάιρο, Ικόκο, Δημητρίου, Αμπντουραχίμι (77' Μπετανκόρ), Τάνκοβιτς (84' Μπρούνο), Βαλακάρι (84' Ντράγκομιρ), Ναμ (45' Κανέ), Μπάιριτς

Ομόνοια (Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Παναγιώτου, Λέτσιακς, Μπασιρού, Κούσουλος, Λοΐζου (71' Μπεζούς), Σράντι (62' Ζαχαρίου), Κακουλλής (71' Κίτσος), Ανσαριφάρντ (87' Μίλετιτς)

Σκόρερ: 90+3' Ζάιρο / 5' Λοΐζου

Κίτρινες κάρτες: 36' Ναμ, 90' Κβίντα / 29' Ανσαριφάρντ, 63' Κούσουλος, 73' Μπεζούς

Αποβολές: - / 83' Μπεζούς

Διαιτητής: Rosario Abisso

VAR: Daniele Paterna