Πέναλτι… αποβολή… κατάρρευση

Με 10 παίκτες και έντονες διαμαρτυρίες η Ομόνοια γνώρισε βαριά ήττα και αποκλεισμό στην Δανία

Ήττα-αποκλεισμός για την Ομόνοια μέσα στην Δανία απο την Μίντιλαντ. Οι Δανοί που αγωνίστηκαν με παίκτη παραπάνω απο το 25ο λεπτό λόγω αποβολής του Κούσουλου επικράτησαν με 5-1 των «πρασίνων» και πέρασαν στον πλέι-οφ του Κόνφερενς Λιγκ.

Α Μέρος

Ο αγώνας άρχισε με την Μίντιλαντ να έχει την κατοχή της μπάλας και να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού. Παρ'όλα αυτά η αμυντική λειτουργία των ποδοσφαιριστών της Ομόνοιας στο πρώτο εικοσάλεπτο ήταν αρκετά καλή καθώς οι Δανοί δεν μπόρεσαν σε καμία περίπτωση να γίνουν απειλητικοί.

Η πρώτη τελική στον αγώνα ήταν για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή μετά απο ωραία ατομική ενέργεια του Κακουλλή στο 8ο λεπτό αλλά ο τερματοφύλακας της Μίντιλαν απέκρουσε. Έπρεπε να περάσουν 15 λεπτά για να σημειώσει την πρώτη τελική η Μίντιλαντ με τον Ντζου που έφυγε πίσω απο την πλάτη των αμυντικών της Ομόνοιας αλλά ο Φαμπιάνο απέκρουσε.

Η επόμενη φάση στο παιχνίδι έμμελε να είναι και η πιο καθοριστική στο ημίχρονο. Ο διαιτητής έδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα που είχε κάνει ο  Κούσουλος στον Τσαρλς στο 25ο λεπτό, δείχνοντας την παράβαση με καθυστέρηση μερικών δευτερολέπτων. Δεν έφτανε μόνο αυτό ο διαιτητής έδειξε και την κόκκινη κάρτα στον Κούσουλο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκουέ-Σουνγκ ο οποίος ευστόχησε και άνοιξε το σκορ του αγώνα.

Οι ποδοσφαιριστές του Σωφρόνη Αυγουστή αντέδρασαν άμεσα και μετά απο πέντε λεπτά ο Κούσουλος ισοφάρισε μετά απο ωραία μπαλιά του Μπεζούς. Παρ΄ότι το αριθμητικό μειονέκτημα οι «πράσινοι» έδειξαν χαρακτήρα και ισόφαρισαν αμέσως.

Οι Δανοί προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί στα επόμενα λεπτά και στο 43ο λεπτό κατάφεραν να μπουν μπροστά και πάλι στο σκορ με τον Ντζου μετά απο ωραία μπαλία του Σίμσιρ.

Η Μίντιλαντ λίγα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου κατάφεραν και πήραν σκορ πρόκρισης καθώς ο Ντζου απο πολύ κοντά σημειώσε το τρίτο γκολ για την ομάδα του και δεύτερο προσωπικό.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με τους Δανούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 3-1 και με αριθμητικό πλεονέκτημα.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Σωφρόνη Αυγουστή να προχωράει σε τριπλή αλλαγή. Μέσα πέρασαν οι Μίλετις,Σιμπριάνο και Χαραλάμπους στη θέση των Μάθιους,Λέζιακς και Λοιζου αντιστοιχα.

Οι Δανοί λίγο έλειψε να σημειώσουν και τέταρτο γκολ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου αλλά ο Φαμπιάνο απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Γκουέ-Σουνγκ.

Οι «πράσινοι» έψαξαν κυριώς απο στημένα να απειλήσουν αλλά δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί. Στο 63ο λεπτό το «έργο» των ποδοσφαιριστών του Σωφρόνη Αυγουστή έγινε ακόμη πιο δύσκολο καθώς ο Φραγκολίνο Ντζου σημειώσε το τέταρτο γκολ για την ομάδα του και τρίτο προσωπικό του. Μετά απο πάσα που του έγινε ο ποδοσφαιριστής των Δανών μέσα στο ύψος της περιοχής νίκησε για τρίτη φορά τον Φαμπιάνο.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Μίντιλαντ με αρκετές πάσες προσπάθησε να ροκανίσει τον χρόνο ψάχνοντας και για άλλα γκολ. Στο 80ο λεπτό οι Δανοί βρήκαν και πέμπτο γκολ με τον Γκίγκοβιτς μέσα απο το ύψος της περιοχής να νικάει τον Φαμπιάνο και να γράφει το 5-1.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με την Ομόνοια να γνωρίζει βαριά ήττα απο την Μίντιλαντ με 5-1 και να αποχαιρετάει την Ευρώπη.