Ομόνοια: Ο ψηλός, ο κοντός και το χαμηλό... τέμπο

Μάρκο Τσέποβιτς και Ερνστ Ασάντε σκόραραν με την ομάδα σε κατεβασμένη ταχύτητα

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Η Ομόνοια ήταν σήμερα το μεγάλο φαβορί για τη νίκη και κλήθηκε να το επιβεβαιώσει και εντός αγωνιστικού χώρου. Ούτω και εγένετο. Απλά, σοβαρά, συνετά και με αποτελεσματικότητα έδειξε στον αντίπαλο ποιο είναι το αφεντικό.

Κέρδισε με σκορ 2-0 τον Ερμή στο γήπεδο «Αμμόχωστος». Με αυτό το αποτέλεσμα έφτασε τους 53 βαθμούς και ανέβηκε εκ νέου στη κορυφή. Οι «πράσινοι» περιμένουν το αποτέλεσμα από το ντέρμπι της Λεμεσού που θα γίνει την ερχόμενη Δευτέρα.

Οι «πράσινοι» ουσιαστικά δεν αντιμετώπισαν καμιά δυσκολία για να φθάσουν σε άλλη μια νίκη, κινούμενοι όπως και την περασμένη βδομάδα σε χαμηλό τέμπο, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όπου δεν φόρτσαραν σε καμιά στιγμή. Για να είμαστε ακριβείς έριξαν πολύ χαμηλά την ταχύτητα τους στην επανάληψη και έδωσαν χώρο στον αντίπαλο σε βαθμό που δεν αντανακλούσε στην εντός γηπέδου ποιοτική διαφορά των δυο ομάδων. Ο Χένιγκ Μπεργκ είπε μάλιστα ότι η ομάδα του δεν ήταν ηταν τόσο καλή όσο θα την ήθελε στο δεύτερο μέρος.

Είχαν συνολικά οι «πράσινοι» 6 τελικές προσπάθειες με τις 5 να εκδηλώνονται στο πρώτο μέρος. Ως απόδειξη του προαναφερθέντος. Η νικήτρια είχε κατοχή της μπάλας στο 58 τοις εκατό, ενώ κινδύνευσε άπαξ με το Φαμπιάνο να πέφτει και να αποκρούει τη μπάλα στο σουτ του Κύπρου στο 53’.

Τα γκολ προήλθαν από την επιθετική δυάδα που συνεχίζει σε ρυθμούς παραγωγικότητας. Ο ψηλός και ο κοντός ξανακτύπησαν.

Στο 32’ ο πύργος Μάρκο Τσέποβιτς δέχθηκε μπαλιά από τον Λέζιακς (for a change …που λένε και οι Άγγλοι) στην περιοχή. Πήδησε ψηλά την κατάλληλη στιγμή –όταν η μπάλα ήταν στο κατάλληλο ύψος- και με σωστή κλίση του σώματος του έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Στο 44’ ο βραχύσωμος Ερνστ Ασάντε πήρε μπαλιά από τον Βίτορ Γκόμες φεύγοντας στην πλάτη της άμυνας, σούταρε και νίκησε τον Καϊκέ στην κλειστή του γωνία.

Αντιμετώπισαν πρόβλημα τραυματισμού ο Μάρκο Τσέποβιτς και ο Βίτορ Γκόμες. Ο Σέρβος στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου φάνηκε σε κάποια στιγμή να κρατάει το πόδι. Έμεινε στα αποδυτήρια και πέρασε με την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ο Φώτης Παπουλής. Ο Πορτογάλος έγινε επίσης αλλαγή. Τη θέση του πήρε ο Νικόλας Παναγιώτου. O νεαρός είχε παίξει για τελευταία φορά στις 25 Οκτωβρίου στο ματς με την ΕΝΠ στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής.

Αναμένονται οι διαγνώσεις των ιατρών για αμφότερους όπως και για το Φαμπιάνο Ριμπέιρο που ένοιωσε σφίξιμο κατά τη διάρκεια του ματς.

Να τι είπε ο κόουτς επί του ...θέματος  μετά το ματς : «Δεν φαίνεται να είναι κάτι σοβαρό με τον Βίτορ, ενώ ο Φαμπιάνο είχε ένα σφίξιμο χωρίς να φαίνεται κάτι σοβαρό. Με τον Μάρκο θα δούμε μέσα στην εβδομάδα, είπαν ότι δεν έχει κάτι σοβαρό αλλά θα δούμε στην εβδομάδα».

Ο Φαμπιάνο ήταν στο τέρμα, μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά οι Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέζιακς, στο κέντρο οι Κούσουλος, Β Γκόμες, στα άκρα Τιάγκο, Λοίζου και δυάδα μπροστά οι Τσέποβιτς και Ασάντε.

Στο 46' ο Παπουλής άλλαξε το Τσέποβιτς,  στο 76’ ο Παναγιώτου τον Β. Γκόμες και στο 86’ μπήκαν οι Μποτεάκ, Ντούρις Τζιωνής αντί των Τιάγκο Ασάντε, Λοΐζου.