Ομόνοια: Κατάντησε ενοχλητικά κουραστικό

Τέταρτο συνεχόμενο ανεπιτυχές αποτέλεσμα

Πέτρος Παπαγιώργης

papagiorgis@sppmedia.com

Όταν έχεις 71 τοις εκατό κατοχή της μπάλας, έχεις 13 τελικές προσπάθειες με 7 στο στόχο και ο αντίπαλος έχει 5 τελικές εκ των οποίων οι δυο στον επιπρόσθετο χρόνο και φεύγεις ηττημένος από το γήπεδο από μια ομάδα που έχει να κερδίσει από τις 13 Σεπτεμβρίου 2020, τότε δεν σου φταίει τίποτα άλλο εκτός από τον κακό εαυτό σου που επαναλαμβάνεται κάθε φορα αλλά όχι με το ίδιο πάντα σενάριο.

Η Ομόνοια μετά τα τρία σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα με ΕΝΠ, Ολυμπιακό και Δόξα στον σημερινό αγώνα ήθελε μόνο τη νίκη που θα τις επέτρεπε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα. και να αρχίσει να ροκανίζει τη διαφορά. Όμως δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων για άλλη μια φορά. Και έχασε εκτός έδρας από τη Νέα Σαλαμίνα (1-2).

Ακόμα μια φάπα λοιπόν και τα πράγματα όσον αφορά το κύριο στόχο γίνονται…βουνό.

Ακόμη μια φάπα και τα πράγματα φθάνουν σε σημείο εκνευριστικό. Να σχολιάσεις και να μπεις στη διαδικασία για περαιτέρω κουβέντα αλλά το θέμα είναι να διορθωθούν τα πράγματα.

Μετά το πρώτο 20λεπτο η Ομόνοια, (που στο 9’ δεχτηκε γκολ από το Σιαθά σε ολιγωρία του κακού σημερα Λέτσιακς σε μία φάση που απαγορεύεται να φας γκολ), κυριάρχησε στο γήπεδο. Ανέβασε απόδοση, κυκλοφόρησε γρήγορα τη μπάλα, έφτιαξε ευκαιρίες. Ενδεικτικό της εικόνας αυτής το ότι τέλειωσε το ημίχρονο με 70 τοις εκατό κατοχή της μπάλας και 8 τελικές.

Στο 25’ ο Ντούρις βγήκε μόνος απέναντι στον Βεσελόφσκι, πλάσαρε όμως δεν μπόρεσε να τον νικήσει με τον αντίπαλο κήπερ να αποκρούει τη μπάλα.

Δύο λεπτά ο Ασάντε από πλάγια θέση βρήκε με πάσα τον Τιάγκο ο οποίος μπροστά στο τέρμα έχασε νέα ευκαιρία σουτάροντας έξω.

Στο 43΄ πήρε αυτό που δικαιούταν. Ο Γκόμεθ εκτέλεσε κόρνερ δίπλα στον Ασάντε ο οποίος σέντραρε στην περιοχή, δεν απομακρύνθηκε η μπάλα από την άμυνα, ο Παπουλής βρέθηκε σε θέση για σουτ μέσα στην περιοχή και σκόραρε το πρώτο του επίσημο γκολ του με τη φανέλα της Ομόνοιας

Ο Φώτης Παπουλής έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί χωρίς γκολ στο πρωτάθλημα. Συγκεκριμένα, η Ομόνοια είχε να σκοράρει από το 27΄ της αναμέτρησης με τον Εθνικό. Συγκεκριμένα, πέρασαν 376 λεπτά χωρίς γκολ.

Στην επανάληψη η Ομόνοια πάλι ήταν η ομάδα που κρατούσε τη μπάλα, αλλά δεν είχε ρυθμό, ούτε έγινε απειλητική. Στο τελευταίο τέταρτο ο Μπεργκ -αργοπορημένα- έκανε αλλαγές με τους Τζιωνή και Μποτεάκ να αλλάζουν τους Τιάγκο και Ασάντε θέλοντας η ομάδα του να πιέσει περισσότερο, να ανεβάσει ρυθμό και να γίνει πιο απειλητική. Αυτό έγινε σε ένα βαθμό. Είχε δοκάρι με το Ντούρις ( 95’) – ο Σλοβάκος απογοήτευσε ξανα- ευκαιρία με τον Κακουλλή (87’) που είχε μπει στο ματς προηγουμένως. Η Ομόνοια όχι μόνο δεν κατάφερε να σκοράρει αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα δέχτηκε γκολ και έχασε το ματς!

Πέραν της αργοπορίας στις αλλαγές δεν καταλάβαμε γιατί ο κακός Βίτορ Γκόμες έμεινε τόση ώρα στο γήπεδο. Μια απλή κίνηση ήταν να μπει ο Μαυρίας και να πάει στα χαφ ο Σεχού.

Η Ομόνοια αγωνίστηκε ως εξής: Φαμπιάνο, στο τέρμα Σέχου, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσιακς, στην αμυνα Γκόμες, Γκόμεθ, Παπουλής, στα χαφ στην επίθεση δεξιά ο Ασάντε, αριστερά ο Τιάγκο, στην κορυφή ο Ντούρις.

Στο 76’ οι Τζιωνής και Μποτεάκ αλλαξαν τους Τιάγκο και Ασάντε. Στο 83’ μπήκαν οι Κακουλλής και Κούσουλος αντί των Παπουλή και Β.Γκόμες.