«Κροατική» μαχαιριά και… βουνό στο ΓΣΠ!

Μάγερ και Γιάκιτς πλήγωσαν την Ομόνοια με τα γκολ τους και κάνουν δύσκολο το έργο στον επαναληπτικό, αλλά όχι ακατόρθωτο

Χωρίς να είναι εντελώς καλύτερη η Ντιναμό, εκμεταλλεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο τα λάθη της Ομόνοιας αλλά και την ατομική ποιότητα κάποιων παικτών της και με τα δύο γκολ των Μάγερ και Γιάκιτς έκανε το βήμα πρόκρισης. Από την άλλη η Ομόνοια έχει πλέον δύσκολ έργο στον επανληπτικό αλλά με λίγη βελτίωση και συγκέντρωση μπορεί να ονειρεύεται την ανατροπή.

Α' ημίχρονο:

Τα πρώτα δέκα λεπτά στην αναμέτρηση διαδραματίστηκαν χωρίς να γίνει κάτι αξιόλογο από πλευράς των δύο ομάδων με την γηπεδούχο Ντιναμό να κρατάει λίγο περισσότερο την μπάλα. Η πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη έγινε από την Ομόνοια στο 9ο λεπτό. Ο Λέζιακς από αριστερά έκανε ωραία ενέργεια με το γύρισμά του να αποκρούει ο Λιβάκοβιτς και στην συνέχεια την μπάλα να απομακρύνεται. Μετά τα πρώτα δέκα λεπτά η Ομόνοια ήταν η ομάδα που κρατούσε περισσότερο μπάλα και κυρίως με διαγώνιες μπαλιές προσπαθούσε να διασπάσει την άμυνα της Ντιναμό.

Με το που περάσαμε το πρώτο εικοσάλεπτο η Ντινάμο έκανε κάποιες προσπάθειες για να απειλήσει χωρίς όμως να κινδυνέψει η εστία του Φαμπιάνο. Στο 27ο λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη φάση και ήταν για την Ομόνοια. Ο Ντούρις από το ύψος της περιοχής και εντελώς μόνος, έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε έξω.

Μετά το 30ο λεπτό ήταν η σειρά της Ντιναμό να ανεβάσει στροφές. Στο 34΄ο Χούμποτσαν πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Όρσιτς που βρέθηκε στην περιοχή, ενώ στο 36΄ ήρθε διπλή μεγάλη φάση για τους Κροάτες. Ο Πέτκοβιτς έκανε δύο φορές το σουτ με τον Σέχου να αποκρούει δις την μπάλα προ της γραμμής.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου είχαμε ένα σουτ του Κούσουλου που μπλόκαρε ο Λιβάκοβιτς, αλλά η Ντιναμό έφτασε πιο κοντά στο γκολ. Στο 46΄ο Μάγερ από την μικρή περιοχή έκανε την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει έξω, ενώ στο 47΄ο ίδιος παίκτης έκανε το σουτ και ο Φαμπιάνο έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Γκολ στο πρώτο μέρος δεν σημειώθηκε και το αποτέλεσμα έμεινε στο 0-0.

Β΄ημίχρονο:

Χαλαρά όπως και το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος, με σχεδόν μοιρασμένη κατοχή και χωρίς κάποιες φάσεις. Η πρώτη καλή φάση ήρθε για την Ομόνοια στο Β΄ημίχρονο στο 55'. Φαρμακερή σέντρα του Λέζιακς στην περιοχή, με τον Σέχου να έρχεται με φόρα, να κάνει το σουτ, αλλά την μπάλα να περνάει έξω. Μετά από αυτή την φάση ήρθε ακόμα μία καλή για την Ομόνοια. Ο Λέζιακς ξανά από αριστερά έκανε το γύρισμα εκεί όπου βρισκόταν ο Μιξ, το σουτ του οποίου όμως μπλοκαρίστηκε πριν πάρει πορεία η μπάλα προς την εστία.

Μετά και από αυτή την φάση η Ντιναμό ήταν η ομάδα που κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά από λάθος διώξιμο του Γκόμεθ, στην επαναφορά ο Μάγερ βρέθηκε αφύλακτος στην περιοχή της Ομόνοιας, έκανε το τελείωμα και παρά την απόκρουση του Φαμπιάνο με τα πόδια η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Μετά το γκολ της Ντιναμό, ο ρυθμός έπεσε με τους φιλοξενούμενους να μην προσπαθούν να πετύχουν άλλο γκολ, ενώ η Ομόνοια προσπαθούσε να επανέλθει μετά και το γκολ που δέχτηκε. Αυτό που επίσης φαινόταν ήταν ότι ήθελε ένα φρεσκάρισμα στην επιθετική γραμμή.

Η Ομόνοια μετά το πρώτο γκολ που δέχθηκε έχασε την συγκέντρωσή της και μοιραία στο 81ο λεπτό δέχθηκε και δεύτερο γκολ στον αγώνα. Μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Γιάκιτς πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φαμπιάνο.

Μέχρι και το τέλος του αγώνα η Ομόνοια ήταν φανερά επηρεασμένη και δεν κατάφερε να πετύχει ένα γκολ για να είναι κάπως πιο εύκολο το έργο της στον επαναληπτικό και μοιραία έχασε με 2-0.

Ήταν ένα παιχνίδι όπου δεν φάνηκε να υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί και αουτσάιντερ, με την Ντιναμό να εκμεταλλεύεται τα λάθη της Ομόνοιας και την ατομική ποιότητα κάποιων παικτών της για να πάρει την νίκη.

Πλέον οι πράσινοι κυνηγάνε ένα ποδοσφαιρικό θαύμα στον επαναληπτικό του ΓΣΠ.