«Άνετος» Άρης στο -2 απ’ την κορυφή (vid)

Η «ελαφρά ταξιαρχία» πήρε σημαντικό διπλό επικρατώντας με 3-0 της Νέας Σαλαμίνας

Ο Άρης επικράτησε με 0-3 της Νέας Σαλαμίνας στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» και μειώσε τη διαφορά του απο την κορυφή και το ΑΠΟΕΛ στους δύο βαθμούς.

Α' Μέρος

Τα πρώτα λεπτά στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» ήταν αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους.
Αυτή όμως που «πατούσε» καλύτερα στο γήπεδο ήταν η Νέα Σαλαμίνα που ήταν πιο απειλητική απο τον Άρη που έκανε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο.

Στο 17ο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τη πρώτη μεγάλη φάση στο ματς μετά απο σέντρα του Νάρσινγκ και κεφαλιά του Γιάνκα αλλά ο Ζάντρο απέκρουσε.

Στο 31ο λεπτό σε μια πανομοιότυπη φάση η Νέα Σαλαμίνα πλησίασε στο γκολ αλλά ο Ζάντρο φώναξε «παρών» στη δυνατή κεφαλιά του Ντουρμισάι.

Ο Άρης στη μοναδική φάση που έγινε απειλητικός στο πρώτο ημίχρονο ήταν λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με τον Γκομίς να κάνει ωραία ατομική ενέργεια και να δίνει την πάσα στον Στρούσκι που δεν έκανε καλό κοντρόλ με αποτέλεσμα να χάσει τη μπάλα.

Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 0-0.

Β' Μέρος

Στον ίδιο ρυθμό κύλησε το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τον Άρη να μην μπορεί να απειλήσει. Παρ'όλα αυτά στην πρώτη του ουσιαστική φάση στο παιχνίδι κατάφερε να σκοράρει. Στο 55ο λεπτό η μπάλα έφτασε στον Μοντνόρ που έκανε το σουτ στο ύψος της περιοχής και νίκησε τον Μελισσά γράφοντας το 0-1.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» κατάφερε να διπλασιάσει τα γκολ της πέντε λεπτά αργότερα με τον Σάβο να βγαίνει μόνος του απέναντι απο τον Μελίσσα και με πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας.

Το έργο της Νέας Σαλαμίνας δυσκόλεψε περισσότερο μετά και το δεύτερο γκολ του Άρη καθώς δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Ο Άρης κυκλοφόρησε τη μπάλα στα επόμενα λεπτά με σχετική άνεση.

Στο 78ο λεπτό ο Άρης πλησίασε στο τρίτο γκολ αλλά το σουτ του Μπράουν απο πλεονεκτική θέση έφυγε ψηλά απο την εστία του Μελίσσα.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» κατάφερε να σκοράρει και τρίτο γκολ. Ο Γκομίς έκανε το σουτ με τον Μελίσσα να απεκρούει αλλά ο Μπράουν ακολούθησε τη φάση και με προβολή έγραψε το 0-3.

Έτσι λοιπόν ο Άρης πήρε το «διπλό» και μείωσε τη διαφορά απο την κορυφή στους δύο βαθμούς.

Νέα Σαλαμίνα:  Μελίσσας, Σεργίου, Λέουκο, Ντιακιτέ, Κατσικάς (8′ Βίκτωρος), Μπεχαράνο (79′ Μιγκελίτο), Καρλίτος (70′ Κατσιάρης), Παπαγεωργίου (70′ Κουζμάνοβιτς), Νάρσινγκ, Ντουρμισάι, Γιάνγκα (70′ Κορομά).

Στον πάγκο: Κίσσας, Κονατέ, Μιγκελίτο, Κουζμάνοβιτς, Σπυριδάκης, Φράγκος, Προκοπίου, Γκουανίνι, Οφόρι, Βίκτωρος, Κατσιάρης, Κορομά.

Άρης: Ζάντρο, Μουσούντα, Ουρόσεβιτς, Σανέ (61′ Μπρόρσον), Στρούσκι (69′ Νίκολιτς), Ζόκε, Σεμέδο (46′ Γιαγκό), Μοντνόρ, Μπένγκτσον (79′ Δημητρίου), Σάβο (69′ Μπράουν), Γκομίς.

Στον πάγκο: Βανά, Σωφρονίου, Γιαγκό, Μάτισικ, Μπρόρσον, Δημητρίου, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Λουκουμπάρ, Νίκολιτς, Σουμάνσκι.

Σκόρερ: -/55'Μοντνόρ,60' Σάβο,85' Μπράουν

Kίτρινες: Γιάνγκα / Σάβο