Φαρμάκι...

Πατατράκ στο 90...φεύγα

Τελείωσε άδοξα το ευρωπαϊκό ταξίδι του ΑΠΟΕΛ καθώς ηττήθηκε από την Σλόβαν Λίμπερετς με 1-0 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 94ο λεπτό. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη ήταν πολύ καλύτερη και είχε τον έλεγχο του αγώνα καθόλη τη διάρκεια του αλλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ με αποτέλεσμα να το πληρώσει με ένα ανόητο πέναλτι που παραχώρησε ο Ζεράλδες λίγο πριν το τέλος του αγώνα.

Α’ Ημίχρονο

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον ΑΠΟΕΛ να απειλεί για πρώτη φορά στο 3ο λεπτό, με τον Τάμαρι ο οποίος πήγε να περάσει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων χωρίς επιτυχία κια στην συνέχεια το σουτ του Ντε Βινσέντι πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 14’ οι γαλαζοκίτρινοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Νουχίου, του οποίου η κεφαλιά βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ! Στο 25’ ο Ζαχίντ έβγαλε ωραία κάθετη πάσα προς το μέρος του Ντονγκαλά, αλλά βγήκε ο κίπερ των Τσέχων και έδιωξε. Στο πρώτο 45λεπτο ο ΑΠΟΕΛ είχε τον μεγαλύτερο έλεγχο του αγώνα, χωρίς όμως να φτάσει στην επίτευξη κάποιου γκολ.

Β’ Ημίχρονο

Στο 52’ ο ΑΠΟΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 0-1, με τον Νουχίου ο οποίος έκανε το πλασέ από πολύ κοντά έπειτα από την κεφαλιά-πάσα του Ντε Βινσέντι αλλά έσωσε με μεγάλη επέμβαση ο τερματοφύλακας των Τσέχων. Από το 65’ και μετά η κυριαρχία του ΑΠΟΕΛ ήταν απόλυτη με τους γηπεδούχους να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο αρκούμενοι σε αντεπιθέσεις. Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων η Σλόβαν κέρδισε πέναλτι για χέρι του Ζεράλδες μέσα στην περιοχή και ο Μάρα έκανε το 1-0 από τα 11 βήματα και έτσι τελείωσε το ευρωπαίκό ταξίδι του ΑΠΟΕΛ.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Σλόβαν: Ενγκουγιέν, Κοσέλνικ, Κατσαράμπα, Τιγιάνι, Μίκουλα, Πέσεκ (Μάτουσεκ 79'), Μάρα, Χρομάντα, Μπεράν (Ράμπουσιτς 55'), Γιουσούφ, Μοσκέρα

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ζεράλδες, Σιέλης, Αρτούρ, Ενσούε, Ανουάρ, Ντε Βινσέντι, Ζαχίντ, Τάμαρι (Κλωναρίδης 81'), Ντογνκαλά (Ατζίλι 66'), Νουχίου

Σκόρερς: Μάρα /-

Κίτρινες Κάρτες:  Κατσαράμπα / Νουχίου