Σαλαμίνα-ΑΠΟΕΛ: Η ποιότητα... σκοτώνει

Η κλάση των παικτών σκότωσε την προσπάθεια των Βαρωσιωτών

Τέσσερα στα τέσσερα για τον ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα καθώς επικράτησε της Σαλαμίνας με 0-3 στο N. PAPAS GROUP – Αμμόχωστος Επιστροφή για την 7η  αγωνιστική  του Πρωταθλήματος CYTA. Μετά από ένα κακό σε ποιότητα πρώτο ημίχρονο, η Σαλαμίνα μπήκε καλύτερα στο 2ο, αλλά τα γκολ των Μερκή, Σάβιτς και Βιντιγκάλ (γκολάρα), σκότωσαν τις όποιες ελπίδες είχε για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Α’ Ημίχρονο

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον ΑΠΟΕΛ να έχει την κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο να είναι απειλητικός για την εστία του Κίσσα.

Στην συνέχεια είδαμε κάποια μακρινά σουτ και από τις δύο ομάδες χωρίς αντίκρισμα. Οι άμυνες έκλειναν καλά τους χώρους και για το λόγο αυτό δεν είδαμε κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία για γκολ.

Στο 31’ ο Νουρ επιχείρησε απευθείας εκτέλεση φάουλ, ωστόσο ο Μπέλετς μάζεψε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εν κατακλείδει, το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακό, χωρίς καμία ουσιαστική ευκαιρία για τις δύο ομάδες.

Β’ Ημίχρονο

Η Σαλαμίνα είχε την πρώτη καλή στιγμή του 2ου ημιχρόνου, με το σουτ του Ελουντού εντός περιοχής, ωστόσο μάζεψε ο Μπέλετς.

Στο 55’ η Σαλαμίνα βρέθηκε κοντά στο γκολ με τον Κορέια, ο οποίος έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο πιο πάνω από τα δοκάρια. Στο 59’ ύστερα από γύρισμα στην περιοχή των «γαλαζοκιτρίνων», ο Κωστή έκανε το σουτ, αλλά ο Μερκής έσωσε την ομάδα του.

Στο 66ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε φάουλ σε καλή θέση, το εκτέλεσε ο Μάτιτς, με τον Μερκή να πιάνει ολομόναχος την κεφαλιά και να κάνει το 0-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό, τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μάτιτς έπιασε έξοχο σουτ για το 0-2, ενώ στο 74’ ο Βιντιγκάλ δοκίμασε σουτ από μακρινή απόσταση, με αποτέλεσμα να σκοράρει ένα καταπληκτικό γκολ, για το 0-3 των «γαλαζοκιτρίνων».

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους, μιας και ένα οκτάλεπτο ήταν αρκετό για να φύγει ο ΑΠΟΕΛ από την Λάρνακα με τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς.

Διακρίθηκαν: Το γκολ του αρχηγού του ΑΠΟΕΛ, Γιώργου Μερκή ήταν αυτό που έδωσε το έναυσμα στους «γαλαζοκίτρινους» για να φύγουν από το «Αμμόχωστος» με τους τρεις βαθμούς. Πολύ καλή η αμυντική λειτουργία των ερυθρολεύκων στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα.

Απογοήτευσαν: Η μέτρια απόδοση του Βιντιγκάλ επισκιάστηκε από την γκολάρα που σημείωσε, κάνοντας το 0-3.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Νέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Νουρ (Μαριάνοβιτς 78'), Κίνγκσλεϊ (Μαουρίσιο 83'), Ρομάν, Κωστή, Λαμπότ, Τσαμπούρης, Χριστοφόρου, Κορέια, Ελουντού (Σίμσον 72'), Tισντέλ

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σόουζα, Χαλένιους (Χάνι 78'), Μάτιτς, Πάβλοβιτς, Βούρος (Σιέλης 83'), Μερκής, Βιντιγκάλ, Σάβιτς, Μιχαϊλοβιτς, Άλεφ (Τάμαρι 46')

Σκόρερς: -/ Μερκής, Μάτιτς, Βιντιγκάλ

Κίτρινες Κάρτες:  Tισντέλ / Βιντιγκάλ, Μερκής