«Μπλόκαρε» την ΑΕΛ… ο Εθνικός! (vid)

Δεν μπόρεσαν να επανέλθουν στις νίκες οι «γαλαζοκίτρινοι» που εξήλθαν ισόπαλοι (1-1) στη Λεμεσό με την ομάδα του Σατσιά

Στην ισοπαλία 1-1 έμειναν ΑΕΛ και Εθνικός στο «Αλφαμέγα» σε παιχνίδι για το πλαίσιο της 20ηαγωνιστικής. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν το δεύτερο τέρμα που θα τους δώσει την νίκη. Προηγήθηκε η ΑΕΛ με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Ανδρέας Μακρής στο (23’) σημειώνοντας το 1-0 για να έρθει στο (31') ο Σπιρόφσκι και να ισοφαρίσει το σκορ.

Με 10 ποδοσφαιριστές αγωνιζόταν ο Εθνικός από το 75ο λεπτό μετα από απευθείας κόκκινη στον Αρτυματά για φάουλ στον Τσούκα μετα από παρέμβαση του VAR. Με 10 ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε και η ΑΕΛ αφού ο Μπάστος δεν μπόρεσε να συνεχίσει και αποχώρησε τραυματίας αφού δεν υπήρχε άλλη διαθέσιμη αλλαγή.

Στην 9η θέση παραμένει η ΑΕΛ και στους 20 βαθμούς ενώ ο Εθνικός στην 10η θέση με 18 βαθμούς.

Επόμενα παιχνίδια για το κύπελλο και για τις δύο ομάδες. Απόλλωνας και Άρης οι αντίπαλοι αντίστοιχα.

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Ήρεμο το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες, με την πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΛ να έρχεται στο 11ο λεπτό με τον Κά,  χωρίς τελική ωστόσο μετα από το γύρισμα και την μπάλα να απομακρύνει ο Λομοτέΐ στην γραμμή πριν να γίνει επικίνδυνος ο Μακρής.

Μέχρι και το 21ο λεπτό δεν υπήρχε κάτι το αξιόλογο με την ΑΕΛ να κερδίζει πέναλτι. Στο φάουλ υπέκυψε ο Μπογκαντίνοφ, πάνω στον Τζάλμα. Η μπάλα έφυγε από τα χέρια του και με το χέρι ανέτρεψε τον Τζάλμα που πρόλαβε να την τσιμπήσει

Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Μακρής σημειώνοντας το 1-0 στο 23ο λεπτό για την ομάδα της Λεμεσού. Έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας με τον τερματοφύλακα του Εθνικού να την αγγίζει αλλά κατέληξε στα δίχτυα του.

Καλή ενέργεια από την ΑΕΛ στο 27ο λεπτό. Μετά από σέντρα του Σρνιτς από δεξιά ο Τζάλμα από το ύψος του πέναλτι έπιασε σε πρώτο χρόνο το σουτ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και έφυγε πάνω από την εστία.

Δεν άντεξε περισσότερο από ένα δεκάλεπτο η ΑΕΛ, που δέχθηκε την ισοφάριση από τον Εθνικό. Μετά από μακρινό σουτ του Αρτύματα και κακό διώξιμο της άμυνας της ΑΕΛ , μπάλα κατέληξε στον Λίπτσκι που με πάσα βρήκε τον Σπιρόφσκι που σε κενό τέρμα ισοφάρισε σε 1-1 στο 31ο λεπτό. Το τέρμα ακυρώθηκε αρχικά αλλα μετά από παρέμβαση του VAR μέτρησε κανονικά.

Ο ρυθμός έπεσε στην συνέχεια χωρίς να υπάρχει κάποια μεγάλη ευκαιρία για τις δύο ομάδες και το 1-1 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο μετα πρώτο δεκάλεπτο του να μην έχει κάτι το ιδιαίτερο. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε για την ΑΕΛ μετα από κεφαλιά του Φιλίποβιτς μετά από την εκτέλεση φάουλ του Γερολέμου, η κεφαλιά πήγε πάνω από τα δοκάρια του Μπογκαντίνοφ στο 57ολεπτό.

Στο 61ο λεπτό ο Εθνικός βρίσκει ξανά δίχτυα με τον Ντράζιτς όμως το γκολ του ακυρώνεται ορθά για οφσάιντ με τον Χριστοφή να είναι λίγο πιο μπροστά στο ξεκίνημα της φάσης.

Λίγο αργότερα απείλησε ο Χριστοφή με πλάγιο σουτ στο 66ο λεπτό η μπάλα πέρασε έξω.

Από το 75ο λεπτό ο Εθνικός αγωνίστηκε με 10 ποδοσφαιριστές για το υπόλοιπο της αναμέτρησης αφού ο Αρτυματά δέχθηκε μετα από παρέμβαση του VAR την απευθείας κόκκινη μετα από πολύ επικίνδυνο φάουλ στον Τσούκα. Ο Φελλάς συμβουλεύτηκε το VAR για να δείξει την άδουσα στον αμυντικό του Εθνικού.

Με 10 ποδοσφαιριστές θα τελειώσει και η ΑΕΛ αφού ο Μπάστο στο 88ο λεπτό έβγαλε τον ώμο του και μετέβηκε στο νοσοκομείο.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό στο 86ο λεπτό μετά από σέντρα του Λίπτσκι και κεφαλιά του Ιωάννου εντός της μεγάλη περιοχής, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Ολιβέιρα.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται στη ισοπαλία και το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Μπάστο, Παπαφώτης, Σρνιτς (Τσούκα 63'), Μαρς (Μεντόζα 75') , Φιλίποβιτς, Ντε Λούκας(Μίντσιεβ 63'), Μακρής, Τζάλμα, Γερρολέμου(Μεντόγεβιτς 63') και Κα(Μπεραχίνο 46')

Στον πάγκο: Ανέστης, Φραντζής, Σωτηρίου, Μεντόγεβιτς, Ανδρέου, Μπεραχίνο, Μεντόζα, Μορέιρα, Σιλβέστρος, Τσούκα, Μόρσαι, Μίντσιεβ.

Εθνικός: Μπογκαντίνοφ, Σπιρόφσκι, Περατικός, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (Χριστοφή 58'), Λομοτέι, Μπίκερ, Π. Ιωάννου, Αρτυματάς, Καμπρέρα(Ηλία 90'), Ντράζιτς(Ριστέφσκι 80').

Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Παναγή, Ριστέφσκι, Θ. Νικολάου, Μπέκερ, Στυλιανού, Ιωαννίδης, Μ. Ηλία, Χριστοφή.

Σκόρερ: Μακρής 23' / Σπιρόφσκι 31'

Κίτρινες: Μαρς, Φιλίποβιτς /Καμπρέρα, Περατικός, Ιωάννου

Αποβολές: -/Αρτυματάς

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Φελλάς