Αρμενία-Ιταλία 1-3: Λύγισε η παρέα του Γκαζαριάν(vid)

Τι έκαναν οι «δικοί» μας

Όσο μπορούσαν άντεξαν οι Γκαζαριάν, Αμπαρτζουμιάν και οι συμπαίκτες τους στον αγώνα της Αρμενίας με την Ιταλία, αφού με δέκα παίκτες για ένα ημίχρονο ήταν δύσκολο να αποφύγουν την ήττα με 3-1. Για 82 λεπτά έπαιξε ο επιθετικός της ΑΕΛ, όλο τον αγώνα έβγαλε ο Αρμπατζουμιάν.

Οι Αρμένιοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους «Ατζούρι» με τον Καραπετιάν σε αντεπίθεση να σκοράρει στο 11’, όμως στο 28’ ο Μπελότι κατάφερε να ισοφαρίσει. Μερικά λεπτά μετά υπήρξε μίνι σύρραξη για ένα φάουλ που έγινε και έφερε κάρτες σε τρεις παίκτες, ανάμεσά τους ο Γκαζαριάν, κάτι που λίγο χάλασε το μυαλό των γηπεδούχων και εν τέλει έφερε αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Καραπετιάν στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Αν και με παίκτη λιγότερο, οι Αρμένιοι είχαν καλή εικόνα στην επανάληψη και διεκδίκησαν ό,τι τους αναλογούσε από το παιχνίδι όμως όσο κυλούσε η ώρα η αποστολή τους γινόταν και πιο δύσκολη. Τελικά έφαγαν μαζεμένα τα δυο γκολ από τον Πελεγκρίνι στο 77’ και τον Μπελότι ξανά στο 80’ και οι Ιταλοί έκαναν το πέντε στα πέντε συνεχίζοντας τον περίπατό τους προς το Euro.