Αλκή-ΑΕΛ 0-1: Φιλική νίκη με Ντα Σίλβα

Ο Βραζιλιάνος έβαλε την υπογραφή του στη νίκη της ομάδας του

Φιλική νίκη με 1-0 επί της Αλκής πέτυχε η ΑΕΛ το απόγευμα του Σαββάτου στο ΓΣΖ. Το γκολ που έκρινε τον αγώνα πέτυχε ο Άλεξ Ντα Σίλβα στο 60ο λεπτό με ένα δυνατό σουτ.

Αξίζει να σημειωθεί πως η ΑΕΛ μετρά οκτώ νίκες σε ισάριθμα φιλικά παιχνίδια. Ο Ντούσαν Κέρκεζ χρησιμοποίησε από την αρχή αρκετούς βασικούς παίκτες, προβάροντας ουσιαστικά ενδεκάδα ενόψει των επερχόμενων επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων της ομάδας του.

Το επόμενο Σάββατο η ομάδα της Λεμεσού θα δώσει το τελευταίο της φιλικό με αντίπαλο την Ανόρθωση στο Τσίρειο, το οποίο αναμένεται να αποτελέσει την πρόβα τζενεράλε των «γαλαζοκιτρίνων».

Το φιλμ του αγώνα:

90' Τέλος του αγώνα.

71' Ο Βοζίνια αποκρούει δύσκολα το σουτ του Κυπριανού. Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Αλκή.

60' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ, 0-1! Σκόρερ ο Ντα Σίλβα. Ο Βραζιλιάνος νίκησε τον Πάρντο με ένα δυνατό σουτ.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45' Τέλος 1ου ημιχρόνου. Αλκή-ΑΕΛ 0-0

37' Νέα καλή στιγμή για τους «γαλαζοκίτρινους» με πρωταγωνιστή τον Αβραάμ ο οποίος προσπάθησε να σκοράρει με κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Πάρντο.

31' Καλό αλλά άστοχο σουτ από τον Άλεξ Ντα Σίλβα. Καλή στιγμή για την ΑΕΛ.

29’ Η ομάδα του Κέρκεζ έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων σε αυτά τα πρώτα 35 λεπτά.

24' Παραμένει το 0-0 στο ΓΣΖ.

11' Αναγνωριστικό το παιχνίδι χωρίς κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από τις εστίες των δυο ομάδων.

1'  Σέντρα στο παιχνίδι.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Αλκή: Πάρντο, Λοϊζίδης, Θεοχάρους, Φλόρες, Στάροκιν, Τραϊτσέφσκι, Γκαντάτσια, Ακόστα, Σταύρου, Μαρλόν, Κωνσταντίνου.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Ν. Τεξέϊρα, Λαφράνς, Τζούνιορ, Γουίλερ, Ζτραβκόβσκι, Σίλβα, Ντα Σίλβα, Τόρρες, Μυτίδης, Αβραάμ.